08 Ekim 2016 TMGD Sınavlarına İtirazlar Sonuçlandı - TUGEM

08 Ekim 2016 TMGD Sınavlarına İtirazlar Sonuçlandı - TUGEM

08 Ekim 2016 tarihinde yapılan ADR - IMDG ve RID Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Sınavlarına yapılan itirazlarımız sonuçlanmıştır. 

Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Genel Müdürlüğünün bugün iptal edilen sınav sorularını, diğer itirazları ve sınavda yapılan usulsüzlükleri de açıklamıştır.

İtiraz edilen sorular neticesinde başarılı olan kursiyerlerimizi tebrik ederiz.

08 Ekim 2016 TGMD sınavlarına ilişkin Bakanlık duyurusu aşağıda belirtilmiştir.

 

 

08 EKİM 2016 TARİHİNDE YAPILAN TMGD ADR ve TMGD RID+IMDG Kod SINAVINA YAPILAN İTİRAZLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

 

 

Bilindiği üzere, 08 Ekim 2016 tarihinde yapılan TMGD Sınavı sonuçları 18.10.2016 tarihinde yayınlanmıştır. Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Hakkında Tebliğ kapsamında yasal süresi içerisinde sınava yapılan yazılı itirazlar Genel Müdürlüğümüzce değerlendirilmiştir. Buna göre;

 

  1. İtiraz dilekçelerinde belirtilen TMGD-ADR A Soru kitapçığındaki 23 üncü sorunun (B kitapçığında ise aynı soruya karşılık gelen 2 nci sorunun) yapılan inceleme sonucunda hatalı olduğu tespit edilmiştir. Hatalı olduğu tespit edilen soru iptal edilmiş (bu sorulara doğru cevap verenlerin bu sorulardan aldığı puanlar da silinmiştir.) ve sınava katılanların bu soruları doğru cevaplandırdığı kabul edilerek, tüm katılımcıların sınav sonuçlarına olumlu olarak yansıtılmıştır.

 

  1. İtiraz dilekçelerinde belirtilen TMGD RID+IMDG Kod Soru Kitapçığındaki 12 nci sorunun (B kitapçığında ise aynı soruya karşılık gelen 1 inci sorunun) yapılan inceleme sonucunda hatalı olduğu tespit edilmiştir. Hatalı olduğu tespit edilen soru iptal edilmiş (bu sorulara doğru cevap verenlerin bu sorulardan aldığı puanlar da silinmiştir.) ve sınava katılanların bu soruları doğru cevaplandırdığı kabul edilerek, tüm katılımcıların sınav sonuçlarına olumlu olarak yansıtılmıştır.

 

  1. İtiraz dilekçelerinde belirtilen diğer sorularla ilgili yapılan incelemede ise; sınava girenleri yanlış cevaba götürecek nitelikte bir hata tespit edilmemiştir.

 

  1. Cevap kağıdının tekrar değerlendirilmesini talep edenler ile cevap kağıdında boş soru bırakmadığını iddia edenlerin cevap kağıtlarının tekrar incelenmesi neticesinde herhangi bir maddi hataya rastlanmamıştır.

 

  1. Kitapçık türünü işaretlemeyi unutanların tekrar değerlendirme talepleri ise, gerek sınav giriş belgesinde gerekse soru kitapçığında “kitapçık türünün işaretlenmesi konusunda gerekli uyarıların yapılması ve kitapçık türünü işaretlemeyenlerin sınavlarının geçersiz sayılacağı” hususu açıkça belirtildiğinden uygun bulunmamıştır.

 

  1. Sınav esnasında A soru kitapçığının resminin çekilerek, sınavdan sonra sosyal medyada yayımlanması ile ilgili gerek sosyal medya üzerinden gerekse Bakanlığımıza vaki şikayetler üzerine yapılan inceleme neticesinde; sınav esnasında soruları cep telefonuyla çeken ve sınavdan sonra sosyal medyada paylaşan kişi tespit edilmiştir. Söz konusu sınavdan yeterli puan alarak başarılı olamadığı görülen kişi hakkında sınavda uyulacak kurallar çerçevesinde işlem yapılmıştır.

 

  1. Sınav sonrası soru kitapçıklarını teslim etmeden sınav salonundan ayrıldığı tutanakla tespit edilen kişilerin sınavları, haklarında salon görevlileri tarafından tutulan Tutanak dikkate alınarak Sınavda Uyulacak Kuralların 13 üncü maddesine istinaden geçersiz sayılmıştır.

Hizmet verdiğimiz il ve ilçeler

İstanbul

Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçeliever, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sarıyer, Sancaktepe, Silivri, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu

İzmir

Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karşıyaka, Kemalpaşa, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Seferihisar, Selçuk, Torbalı, Urla, Bergama, Beydağ, Çeşme, Dikili, Karaburun, Kınık, Kiraz, Ödemiş, Tire