14 Temmuz 2018 TMGD - IMDG/RID Sınavındaki Hatalı Sorular Neler?

14 Temmuz 2018 TMGD - IMDG/RID Sınavındaki Hatalı Sorular Neler?

Not: TUGEM Eğitim Kurumları tarafından emek verilerek  yapılan bu çalışmamız sınavlara girip de  itiraz etmeyi planlayan kişiler için yol gösterici olması amacıyla hazırlanmıştır. Buradaki bilgiler 3. kişiler tarafından ancak ilgili sayfamız link verilerek paylaşılabilir. Aksi durumda bu bir emek hırsızlığı olacağı açıktır. Bu nedenle sosyal medya veya diğer mecralarda paylaşımının sadece link verilerek yapılmasını ve bu şekilde yapılmayan paylaşımlarda gerekli uyarıyı yapmanızı rica ederiz. 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının 14 Temmuz 2018 tarihinde yapmış olduğu TMGD (IMDG-RID) soruları geçtiğimiz günlerde TMKT’ nin resmi internet sitesinde yayınlanmıştır. Sorular Eğitim Merkezimizce incelenmiş ve yayınlanan B kitapçığına göre itiraz edilebilir hatalı sorular tespit edilmiştir. Bu soruların neden iptal edilmesi gerektiğini haberimizin devamında açıkladık.  

Her sınav sonrası olduğu gibi 14 Temmuz 2018 TMGD- IMDG/RID sınav soruları analizi ile ilgili yaptığımız bu çalışma ile az puanla kaybeden TMGD (IMDG/RID) kursiyerlerine de fayda sağlarız ve başarı oranının tüm ülkede artmasına katkı sağlamış oluruz. 

 İTİRAZA AÇIK SORULAR ve İTİRAZ SEBEPLERİ

B KİTAPÇIĞI 34. SORU

Sınırlı miktarda paketlenen toplam 3000 kg UN 0014 maddesinin taşınması ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangileri yanlıştır?

I. Bu yük, Sınıf 1 dışındaki diğer tehlikeli yüklerle aynı konteynerde taşınamaz.

II. Bu yükün taşınmasında, istifleme kategorisi 01’in uygulanmasına gerek yoktur.

III. Yolcu gemilerinde bu yük sadece güverte üstünde taşınabilir.

IV. Yolcu gemilerinde bu yükün taşınmasında, istifleme ile ilgili bir sınırlama bulunmamaktadır.

V. Bu maddenin yüklendiği konteynerde, UN 0074 maddesi taşınamaz.

 

A. I , II ve IV         B. I, III ve V        C. II, III ve IV        D. II, IV ve V              E. Sadece III ve V

 

ÇÖZÜM VE İTİRAZ

I- 3.4.4.2 ye göre Yanlış

II- 7.1.3.1 Doğru

III- 7.1.3.1 Yanlış

IV- 7.1.4.4.5.1 Doğru

V- 3.4.4.2 ye göre 0074 "A" uyumluluk grubu olduğu için 1.4S le ayrılmalıdır. Doğru

Soruda yanlış olan şıklar sorulmuş ve doğru cevap olarak "B" şıkkı verilmiştir. Yukarıda açıklanan referanslara göre yanlış olan şıklar "I ve III" olup doğru cevap şıklarda olmadığı için soru hatalıdır. İptal edilmesi gerekir. 

B KİTAPÇIĞI 38. SORU 

UN 1136 PG II maddesi ile UN 2760 PG II maddesinin taşınması ile ilgili aşağıdakilerden hangileri yanlıştır?

I. İç ambalaj miktarı 25 mL ve dış ambalaj miktarı 400 mL olan UN 1136 maddesinden 850 adet bir yük taşıma biriminde sınırlı miktar taşınmadığında, bu taşıma için taşıma dokümanı hazırlanmasına gerek yoktur.
II. İç ambalaj miktarı 1 mL ve dış ambalaj miktarı 90 mL olan UN 2760 maddesinden 500 adet bir yük taşıma biriminde taşındığında, bu taşıma tüm koddan muaftır.
III. Bu iki madde aynı konteynerde taşınabilir.
IV. Bu iki maddeyi taşıyan konteyner, yolcu gemilerinde güverte altında taşınabilir.
V. Bu iki maddeyi taşıyan konteyner, havalandırma tertibatına 2.4 m mesafede istiflenemez.

A. I, II ve IV             B. I ve III                 C. I, IV ve V             D. II, III ve IV            E. III, IV ve V

 

ÇÖZÜM VE İTİRAZ

I- İstisnai miktar taşıması 3.5.1.1 e göre Yanlış
II- İstisnai miktar taşıması 3.5.1.1 e göre Yanlış
III- 7.2.4 e göre Doğru
IV- Her iki maddenin İstifleme Kategorisi B dir. Categori B ye göre Güverte üstünde veya altında  ve sadece güverte üstünde istifleme kriterleri vardır. Ayrımı yapabilmek için ya yolcu sayısı verilmelidir ya da gemi uzunluğu belirtilmelidir.  Sadece yolcu gemilerinde ifadesi kullanılarak istiflenecek yeri belirlemek mümkün olmadığı için şık hatalıdır.  Şıkkın doğru ya da yanlışlığına bu şekilde ulaşılamamaktadır.
V- SW2, 7.1.2 ye göre Doğru

 

IV şık hatalı olduğu için sonuca gidilememektedir. Bundan dolayı sorunun iptal edilmesi gerekmektedir. 

 

 

Hizmet verdiğimiz il ve ilçeler

İstanbul

Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçeliever, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sarıyer, Sancaktepe, Silivri, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu

İzmir

Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karşıyaka, Kemalpaşa, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Seferihisar, Selçuk, Torbalı, Urla, Bergama, Beydağ, Çeşme, Dikili, Karaburun, Kınık, Kiraz, Ödemiş, Tire