14 Temmuz 2018 TMGD Sınavını Kazananlar Dikkatine

14 Temmuz 2018 TMGD Sınavını Kazananlar Dikkatine

14 Temmuz 2018 tarihinde yapılan Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Sınavı (TMGD ADR, TMGD RID+IMDG Kod) Sonuçları yayınlanmış olup, https://www.turkiye.gov.tr adresinden e-devlet şifresiyle öğrenilebilmektedir. Eğitim kuruluşları aracılığıyla sınava başvuranların sonuçları ayrıca kamu.türkiye.gov.tr üzerinden eğitim kuruluşlarına bildirilmiştir.
TMGD ADR Sertifikası almak için:
1. Dilekçe (EK-1)
2. Nüfus cüzdanı fotokopisi
3. Lisans Diplomasının aslının ibrazı ile birlikte fotokopisi veya noter onaylı sureti (19.04.2017 tarihinden sonra TMDG Eğitimi almış olanlardan; Üniversitelerin fen ve mühendislik alanlarından lisans veya tehlikeli madde ve güvenlik programı/bölümü ön lisans mezunu belgeleri aranacaktır. Diğerleri kabul edilmeyecektir.)
(Not: Diploma fotokopisi ile birlikte E-devletten alınacak çıktılar da kabul edilecektir.
Aslının ibrazı ile Genel Müdürlüğümüze başvuranların fotokopileri aslı gibidir onayı yapılmaktadır. Bu durumlarda Noter onayı gerekmemektedir.)
4. Adli Sicil Kaydı Belgesi
5. Yetkili yangın söndürme eğitim merkezlerinden uygulamalı yangın söndürme eğitimine katıldığına dair alınan belgenin aslı veya noter onaylı sureti (19.04.2017 tarihinden sonra TMDG eğitimini alanlar için aranmaz)
(Aslının ibrazı ile Genel Müdürlüğümüze başvuranların fotokopileri aslı gibidir onayı yapılmaktadır. Bu durumlarda Noter onayı gerekmemektedir.)
6. Sertifika ücretinin yatırıldığına dair makbuz.
ile Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğüne başvurulacaktır.
Başvuru yapanların bilgi ve belgeleri incelendikten sonra, uygun olanların Sertifikaları Bakanlığımız otomasyon sistemine yüklenecek olup, kişiler sertifikalarını E-devlet sistemi üzerinden alacaklardır.
NOT :
• Bakanlığımız otomasyon sistemi üzerinden oluşturulan TMGD ADR Sertifikası ücreti Halk Bankasına TC. Kimlik Numarası ile yatırılacaktır.
• 19.04.2017 tarihinden önce TMGD eğitimi alanlardan İl İtfaiye Müdürlükleri, üniversitelerin ilgili bölümlerince düzenlenen Temel ve Uygulamalı Yangın Eğitimi Sertifikaları ile Milli Eğitim Bakanlığınca yetkilendirilen özel eğitim kuruluşlarından alınan eğitimler sonrası MEB tarafından düzenlenen Temel ve Uygulamalı Yangın Eğitimi Sertifikaları kabul edilecektir.
Anılan tarihten sonra eğitim alanların ise; TMGD eğitim dönemi içerisinde aldıkları yangın eğitimini belgelemek üzere, eğitim kuruluşunca
düzenlenecek hem eğitim kuruluşu hem de yangın eğitici imzalı yangın eğitimi belgesini ibraz edeceklerdir.
• TMDG RID+IMDG Kod sınavına girip başarılı olanların ise, mevcut TMGD ADR sertifikalarına, TMGD RID+IMDG Kod modları otomasyon sistemi üzerinden eklenecek olup, yeni sertifikalar E-devlet sistemi üzerinden kişiler tarafından alınacaktır. Bu kişilerin başvuru yapmasına ve herhangi bir ücret ödemesine gerek yoktur.
• Sınav itirazları Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Hakkında Tebliğ çerçevesinde sınav sonuçlarının yayınlanmasını müteakip 10 iş gününde (İdarenin evrak birimi giriş tarihi baz alınacaktır.) Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğüne yazılı yapılacak olup, itiraz süresi 10.08.2018 tarihi mesai bitiminde sona erecektir. Mail, BİMER vb. yollarla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.
• Sınav sonuçlarına yapılan itirazlar, itiraz süresinin sonra ermesinden sonra değerlendirilerek, sınav sonuçlarını etkileyecek hata tespit edilmesi halinde katılımcıların sınav sonuçlarına yansıtılarak tekrar kişilere yukarıda belirtilen bildirim yolları ile iletilecektir. Ayrıca, itiraz sonucu genel değerlendirme Genel Müdürlüğümüzün www.tmkt.gov.tr adresinde “Sınav İtiraz Sonuç Duyurusu” olarak yayınlanacaktır. İtirazlara, ayrıca yazılı cevap verilmeyecektir.
• 14 Temmuz 2018 tarihinde yapılan TMGD ADR, TMGD RID+IMDG Kod sınavı A ve B Kitapçıkları ile Cevap Anahtarları, Genel Müdürlüğümüz www.tmkt.gov.tr adresinde “ Mesleki Yeterlilik Eğitimleri” başlığı altında yayımlanmıştır.
DUYURULUR.

 

EK-1
DİLEKÇE ÖRNEĞİ
ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI
TEHLİKELİ MAL VE KOMBİNE TAŞIMACILIK DÜZENLEME GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE
ANKARA
Bakanlığınızca ……………………. tarihinde Ankara’da yapılan Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Sınavında …….. puan alarak başarılı oldum. TMGD Sertifikası için belgelerim ekte sunulmakta olup, gereğini arz ederim.(tarih)
İMZA
Adres: Adı- Soyadı
Cep tel:
E-mail:
EKLER:
1-Kimlik Fotokopisi
2-Lisans Belgesi (19.04.2017 tarihinden sonra TMDG Eğitimi almış olanlardan Üniversitelerin fen ve mühendislik alanlarından lisans veya tehlikeli madde ve güvenlik programı/bölümü ön lisans mezunu belgeleri aranacaktır.)
3-Yangın Sertifikası(19.04.2017 tarihinden sonra eğitim alanlar için geçerli değil)
4-Adli Sicil Kaydı
5-TMGD Sertifika Ücreti Dekontu

Hizmet verdiğimiz il ve ilçeler

İstanbul

Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçeliever, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sarıyer, Sancaktepe, Silivri, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu

İzmir

Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karşıyaka, Kemalpaşa, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Seferihisar, Selçuk, Torbalı, Urla, Bergama, Beydağ, Çeşme, Dikili, Karaburun, Kınık, Kiraz, Ödemiş, Tire