29 ŞUBAT 2020 TMGD SINAV SONUÇLARI AÇIKLANMIŞTIR

29 ŞUBAT 2020 TMGD SINAV SONUÇLARI AÇIKLANMIŞTIR

29 Şubat 2020 tarihinde yapılan Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Sınavı (TMGD ADR, TMGD RID+IMDG Kod) Sonuçları yayınlanmış olup, https://www.turkiye.gov.tr adresinden e-devlet şifresiyle öğrenilebilmektedir. Eğitim kuruluşları aracılığıyla sınava başvuranların sonuçları ayrıca kamu.türkiye.gov.tr üzerinden eğitim kuruluşlarına bildirilmiştir. Kursiyerlerimiz sınav sonuçlarını öğrenmek için eğitim kurumlarımızla iletişime geçebilir. Sınavda başarılı olanlar aşağıdaki süreçleri takip ederek belgelerini temin edebilirler.

 

TMGD ADR Sertifikası almak için: 19.04.2017 tarihinden önce eğitim alanlar;  TMGD sertifikası alabilmek için sertifika ücretini yatırdıktan sonra https://www.turkiye.gov.tr üzerinden başvuru yapabileceklerdir.

19.04.2017 tarihinden sonra eğitim alanlar,

1. Dilekçe (EK-1)
2. Nüfus cüzdanı sureti
3. Lisans Diplomasının aslının ibrazı ile birlikte fotokopisi veya noter onaylı sureti (19.04.2017 tarihinden sonra TMDG Eğitimi almış olanlardan; Üniversitelerin fen ve mühendislik alanlarından lisans veya tehlikeli madde ve güvenlik programı/bölümü ön lisans mezunu belgeleri aranacaktır. Diğerleri kabul edilmeyecektir.)
4. Adli Sicil Kaydı Belgesi
5. Yetkili yangın söndürme eğitim merkezlerinden uygulamalı yangın söndürme eğitimine katıldığına dair alınan belgenin aslı veya noter onaylı sureti(19.04.2017 tarihinden sonra TMDG eğitimini alanlar için aranmaz)
6. Sertifika ücretinin yatırıldığına dair makbuz ile Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğüne başvurulacaktır.

Başvuru yapanların bilgi ve belgeleri incelendikten sonra, uygun olanların Sertifikaları Bakanlığımız otomasyon sistemine yüklenecek olup, kişiler sertifikalarını E-devlet sistemi üzerinden alacaklardır.

Yenileme sınavına girenler ise, sertifika yenileme ücretini TC. Kimlik Numarası ile Halkbankasına yatırmalarını müteakip, sertifikalarını https://www.turkiye.gov.tr üzerinden alabileceklerdir.

 

Belge harçları; Bakanlığın otomasyon sistemi üzerinden oluşturulan TMGD Sertifikası ücreti TC. Kimlik Numarası ile Halkbankasına yatırılacaktır.

19.04.2017 tarihinden önce TMGD eğitimi alanlardan İl İtfaiye Müdürlükleri, üniversitelerin ilgili bölümlerince düzenlenen Temel ve Uygulamalı Yangın Eğitimi Sertifikaları ile Milli Eğitim Bakanlığınca yetkilendirilen özel eğitim kuruluşlarından alınan eğitimler sonrası MEB tarafından düzenlenen Temel ve Uygulamalı Yangın Eğitimi Sertifikaları kabul edilecektir.

TMDG RID+IMDG Kod sınavına girip başarılı olanların ise, mevcut TMGD ADR sertifikalarına, TMGD RID+IMDG Kod modları otomasyon sistemi üzerinden eklenecek olup, yeni sertifikalar E-devlet sistemi üzerinden kişiler tarafından alınacaktır. Bu kişilerin başvuru yapmasına ve herhangi bir ücret ödemesine gerek yoktur.

Sınav itirazları;  Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Hakkında Tebliğ çerçevesinde sınav sonuçlarının yayınlanmasını müteakip 10 iş gününde (İdarenin evrak birimi giriş tarihi baz alınacaktır.) Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğüne yazılı yapılacak olup, itiraz süresi 21.03.2020 tarihi mesai bitinde sona erecektir. Mail, CİMER vb. yollarla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır. Sınav sonuçlarına yapılan itirazlar, itiraz süresinin sonra ermesinden sonra değerlendirilerek, sınav sonuçlarını etkileyecek hata tespit edilmesi halinde katılımcıların sınav sonuçlarına yansıtılarak tekrar kişilere yukarıda belirtilen bildirim yolları ile iletilecektir. Ayrıca, itiraz sonucu genel değerlendirme Genel Müdürlüğümüzün www.tmkt.gov.tr adresinde “Sınav İtiraz Sonuç Duyurusu” olarak yayınlanacaktır. İtirazlara, ayrıca yazılı cevap verilmeyecektir.

 

28 HAZİRAN 2020 SINAVINI KAÇIRMAYIN. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Hizmet verdiğimiz il ve ilçeler

İstanbul

Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçeliever, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sarıyer, Sancaktepe, Silivri, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu

İzmir

Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karşıyaka, Kemalpaşa, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Seferihisar, Selçuk, Torbalı, Urla, Bergama, Beydağ, Çeşme, Dikili, Karaburun, Kınık, Kiraz, Ödemiş, Tire