ADR Araç Uygunluk Belgesi Alımı

ADR Araç Uygunluk Belgesi Alımı
Hemen Başvur

ADR Araç Uygunluk Belgesi Nasıl Alınır?

ADR Araç Uygunluk Belgesi Nedir Ne İşe Yarar ?

ADR ve Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması hakkında Yönetmelik gereği Tehlikeli Madde taşınan kapasitesi 3m3 ten fazla olan Tank Konteynerlar, Portatif Tanklar ve ÇEGK' lar ile kapasitesi 1m3 ten fazla olan Sabit Tanklar, Sökülebilir Tanklar, Tüplü Gaz Tankerleri ile   Patlayıcı madde taşınan araçlar ve Mobil Patlayıcı Üretim Birimleri ilgili ADR gerekliliklerine uygunluğunu gösterir ADR Araç Uygunluk belgelerinin bulunması gerekmektedir.

Ülkemizde 2015 model ve üstü tehlikeli madde taşıması yapılan araçların ADR li olma zorunluluğu vardır.

ADR Araç uygunluk belgeleri  bir yıl için düzenlenir ve her yıl vize edilir. yapılan kontrollerde ADR Araç Uygunluk Belgesi bulunmayan araç işletenlerine yüksek miktarlarda cezalar verilmektedir. 

 

ADR Araç Uygunluk Belgesi Alımı

ADR (Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması) Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması hakkında Yönetmelik gereği Tehlikeli Madde taşıyan N ve O kategorisindeki araçların ilgili ADR gerekliliklerine uygunluğunu gösterir ADR Araç Uygunluk belgelerinin bulunması gerekmektedir.

Ülkemizde 2015 model ve üstü tehlikeli madde taşıması yapılan araçların ADR li olma zorunluluğu vardır. ADR Araç Uygunluk Belgesi olmayan araçların Taşıt Durum Tespit Belgesi almaları gerekmektedir.

Taşıt Durum Tespit Belgesi almış taşıt sahipleri

a) 2014 model taşıtlar 01.07.2017 tarihine kadar

b)2013 model taşıtlar 31.12.2017 tarihine kadar

c)2012 model taşıtlar 01.07.2018 tarihine kadar

d)2009-2011 model taşıtlar 31.12.2018 tarihine kadar

e)2005 - 2008 model taşıtlarda 01.07.2019 tarihine kadar

f)2004 ve öncesi model taşıtlar 31.12.2019 tarihine kadar

Uygunluk belgesi almak zorundadırlar

ADR de Belirtilen Araç Tipleri Nelerdir ?

EX/II veya EX/III Aracı: Patlayıcı Maddelerin ve nesnelerin taşınmasına yönelik bir araçtır.

FL Aracı:

Parlama Noktası en fazla 60 C⁰ olan sıvıların kapasitesi 1m³ ten fazla olan sabit tanklarda veya sökülebilir tanklarda veya münferit kapasitesi 3m³’ü aşan tank konteynerlerinde veya portatif tanklarda taşınmasına yönelik bir araç

Yanıcı Gazların, kapasitesi 1m³ ten fazla olan sabit tanklarda veya sökülebilir tanklarda veya münferit kapasitesi 3m³ ten fazla olan tank konteynerlerinde veya portatif tanklarda veya MEGC’ lerde taşınmasına yönelik bir araç

Yanıcı gazların taşınmasını amaçlayan ve toplam kapasitesi 1m³ ten fazla olan tüplü gaz tankerleri

OX Aracı: Stabilize Hidrojen Peroksit veya % 60 tan fazla hidrojen peroksit içeren sulu bir çözelti ile kararlaştırılmış hidrojen peroksitin (Sınıf 5.1, UN No 2015), kapasitesi 1m³ ten fazla olan sabit tanklarda veya sökülebilir tanklarda yada münferit kapasitesi 3m³ ten fazla olan tank konteynerlerinde veya portatif tanklarda taşınmasına yönelik bir araç anlamına gelir.

AT Aracı:

Kapasitesi 1m³ ten fazla olan sabit tanklarda veya sökülebilir tanklarda veya münferit kapasitesi 3m³ ten fazla olan tank konteynerlerinde veya portatif tanklarda veya MEGC’ lerde tehlikeli malların taşınmasını amaçlayan EX/III, FL veya OX haricindeki taşıtlar yada MEGC haricindeki araçlar

Toplam kapasitesi 1m³’ü aşan ve FL aracı dışındaki tüplü gaz tankeri

MEMU/MPÜB (Mobil Patlayıcı Üretim Birimi)

Patlayıcı olmayan tehlikeli maddelerden patlayıcı üretmek veya bu maddelere patlayıcı yüklemek için kullanılan bir ünite veya bir üniteye yerleştirilmiş düzenek anlamına gelir. Ünite, pompaların ve ilgili teçhizatların yanı sıra çeşitli tanklar, dökme konteynerler ve süreç teçhizatlarını içerir,

ADR Araç Uygunluk Belgelerinin Geçerlilik Süresi Nedir ?

EX/II, EX/III, FL, OX ve AT araçlarıyla MEMU’ lar tescil edildikleri ülkede geçerli olan genel güvenlik yönetmeliklerine (frenler, farlar vb. ile ilgili) uygunluk gösterdiklerinden emin olunmak üzere yıllık teknik muayeneye tabi tutulurlar ve muayene her yıl vize edilerek araçlara uygunluk belgeleri verilir. ADR Araç uygunluk belgesi aracın tescil edildiği ülkenin yetkili otoritesi tarafından düzenlenmesi gerekmektedir.

ADR Araç Uygunluk Belgesi Vizesi ne Zaman Başlar Ne Zaman Biter ?

Araç uygunluk Belgesi vizesi işlemleri aracın uygunluk belgesi süresinin bitiş tarihinden 1 ay önce başlar ve bitiş tarihinden 1 ay sonrasına kadar devam eder.

ADR Araç Uygunluk Belgesi Hangi Dilde Hazırlanır ?

Araç uygunluk belgesi bu belgeyi hazırlayan ülke dilinde olmalıdır eğer belgeyi hazırlayan ülkenin dili İngilizce , Fransızca veya Almanca değil ise ayrıca bu dillerden birisi ile de hazırlanması gerekmektedir.

ADR Araç Uygunluk Belgesi Cezai Müeyyidesi Nedir ?

Yapılan kontrollerde ADR Araç Uygunluk Belgesi bulunmayan araç işletenlerine yüksek miktarlarda cezalar verilmektedir.

Ceza Detayları için

https://www.tugem.com.tr/eski/index.php?option=com_cezalar&task=view&grup=mevzuat&turu=3

 

İletişim Formu

ADR Araç Uygunluk Belgesi Alımı ile ilgili detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için aşağıdaki bilgileri doldurunuz. Size dönüş yapalım.

Hizmet verdiğimiz il ve ilçeler

İstanbul

Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçeliever, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sarıyer, Sancaktepe, Silivri, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu

İzmir

Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karşıyaka, Kemalpaşa, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Seferihisar, Selçuk, Torbalı, Urla, Bergama, Beydağ, Çeşme, Dikili, Karaburun, Kınık, Kiraz, Ödemiş, Tire