Geçici Tehlikeli Mal Taşımacılığı Sürücü Eğitim Sertifikası Uygulaması Hayata Geçti

Geçici Tehlikeli Mal Taşımacılığı Sürücü Eğitim Sertifikası Uygulaması Hayata Geçti

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından ADR kurallarına uygun şekilde düzenlenen Tehlikeli Mal Taşımacılığı Sürücü Sertifikasının (SRC-5 Belgesi) doğruluğunun kotrolüne ilişkin Bakanlık tarafından önemli bir çalışma yapılmıştır. 

Bu kapsamda, 2019 yılından itibaren düzenlenen SRC-5 Belgelerinde ek emniyet tedbiri olarak "karekod" ve "barkod" uygulamasına geçilmiştir. Bu uygulamalar ile belgenin doğruluğu kontrol edilebilecektir.

Belge doğrulaması, mobil cihazlara yüklenecek e-Devlet Kapsına ait Barkodlu Belge Doğrulama uygulamasına (aşağıda verilmiştir.) SRC-5 Belgesinin arka yüzünde yer alan ve aşağıda kırmızı renk kare şekil içerisinde gösterilen karekodun okutulması ile yapılabilecektir.

 

 

Belge doğrulaması, https://www.turkiye.gov.tr/belge-dogrulama (aşağıdaki resimde gösterilmiştir.) adresine aşağıda kırmızı şekil içerisinde gösterilen barkod Numarasının girilmesi ile doğrulanabilecektir.

 

 Geçici Tehlikeli Mal Taşımacılığı Sürücü Eğitim Sertifikası Uygulaması

 Geçici Tehlikeli Mal Taşımacılığı Sürücü Eğitim Sertifikası Uygulaması SRC-5 sınavı sonrası, sınavı kazanan kişiler ile mevcut belgelerini kaybeden vb. nedenlerle yenileme talebinde bulunan tehlikeli madde taşıyan sürücülerinin,     SRC-5 belgelerinin basım ve postalanma sürecinde mağduriyet yaşamamaları için belge ücretlerini yatırmalarını müteakip, e-devlet şifreleri ile girecekleri www.türkiye.gov.tr adresinden                                                         “Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama/Düzenleme” hizmeti linkinden aşağıda bir örneği gösterilen ve kendi adlarına düzenlenen “Geçici Tehlikeli Mal Taşımacılığı Sürücü Eğitim Sertifikası”nı alabileceklerdir. Bu belge, geçerli tüm   Tehlikeli Mal Taşımacılığı Sürücü Eğitim Sertifikası (SRC-5 Belgesi) sahipleri için düzenlenmiştir. Belge üzerinde yer alan karekod ile barkod numarası kullanılarak yukarıda belirtilen belge doğrulama yöntemleri ile kişinin SRC-5     Belgesi doğrulanabilecektir. 

 

Temmuz SRC5 Sınavına Yetişecek SRC5 Yenileme ve Yeni Belge Alma Eğitimlerimize Hemen Kaydınızı Yaptırın!

Hizmet verdiğimiz il ve ilçeler

İstanbul

Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçeliever, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sarıyer, Sancaktepe, Silivri, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu

İzmir

Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karşıyaka, Kemalpaşa, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Seferihisar, Selçuk, Torbalı, Urla, Bergama, Beydağ, Çeşme, Dikili, Karaburun, Kınık, Kiraz, Ödemiş, Tire