Yetki Belgeleri

Yetki belgesi Türleri, Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

Yetki Belgesi Alma Şartları ve Tüm Detaylar

Yetki belgesi Türleri, Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

Tüm Yetki Belgesi Alma Şartları sayfanın aşağısındadır.

Karayolu Taşıma Yönetmeliği Kapsamında Faaliyet Gösteren Firmaların K belgesi (K1 belgesi, k2 belgesi) gibi faaliyetine uygun Yetki Belgesi Alma Zorunluluğu Vardır. Faaliyetinize uygun yetki belgesinin alımında size katkı sağlamak için bu sayfayı hazırladık.

Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre 37 adet farklı türde yetki belgesi bulunmaktadır. (A1,A2,B1,B2,B3,C1,C2, C3, D1, D2, D3, F1, F2, G1, G2, G3, G4, H1, H2, K1 belgesi, K2 belgesi, K3, L1, L2, M1, M2, M3, N1, N2, P1, P2, R1, R2, T1, T2, T3 ) her bir belgenin alımı ile ilgili Ulaştırma Bakanlığının belirlemiş olduğu özel ve genel şartlar vardır. Belge talep eden Gerçek veya Tüzel kişiler belgelerin alım şartlarını sağlamaları halinde istediği belgeleri alabilirler.

Sizler için k belgesi (k yetki belgesi, k1 belgesi, k2 belgesi) de dahil olmak üzere her bir yetki belgesinin; Fiyatı, Asgari Kapasite Şartı, Belgenin Nereden Alındığı, K Belgesi De Dahil Olmak Üzere Tüm Yetki Belgelerini Almak İçin Gerekli Olan Belgeler Ve Diğer Şartlar (Örneğin: Asgari Araç Kapasite Şartı, Araç Kiralama Oranı Şartı, Sermaye Şartı, Araç Yaşı Şartı, Alan / Depo (Merkez) Şartı, İzin Durumu Şartı, Mesleki Yeterlilik Şartı (Üdy Belgesi, Ody Belgesi, Src Belgesi Şartı) Dağıtım Elemanı Şartı, Sözleşme Yapma Şartı, Belge Ücreti, Belge Kapsamı, Belge İle İlgili Kurallar ayrı ayrı belirtilmiştir. Böylece k belgesi, k1 belgesi ve k2 belgesi de dahil olmak üzere alınması gereken belgeler konusunda verilecek kararda sizlere yardımcı olunması sağlanmıştır.

Yetki Belgesine Taşıt İlavesi / Düşüm

Taşıt İlavesi ve Düşüm işlemlerinizi vaktinde yapalım ceza ödemekten kurtulun
Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre Yetki Belgesi sahibi olan firmalar araç satışı yaptıklarında sattığı araçlarını 60 gün içinde ulaştırma Bakanlığına bildirerek taşıt belgelerinden düşürmek zorundadırlar süresi içinde düşüm işleminin yapılmaması durumunda yetki belgesi sahibine 5 uyarı ( 490 TL ) ceza verilmektedir. Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamı cezalara ulaşmak için tıklayın.

Yetki belgesi alındıktan sonra taşıt belgelerinde kayıtlı taşıtlarının kazaya uğraması, yanması, hurdaya ayrılması veya benzer bir mücbir sebepten dolayı iş göremez duruma gelmesi halinde, bu durumu değişikliğin meydana geldiği tarihten itibaren 60 gün içinde Bakanlığa bildirirler. Bakanlığa bildirim veya söz konusu durumun Bakanlıkça tespiti halinde bu taşıtlar taşıt belgelerinden re’sen düşülür. Yetki belgesi sahibi yeni aldığı araçlarını vakit kaybetmeden yetki belgesine ilave ettirip aracına taşıt kartı çıkartmalıdır. Taşıt kartı bulundurmama durumunda 625 TL idari para cezası verilir.

Taşıt kartı ile ilgili ayrıntılı bilgiyi Yönetmelik’te görmek için tıklayın.

Teklif almak için 0850 346 70 60

Yetki Belgesi Yenileme

% 95 indirim ile Yetki Belgenizi yeniliyoruz
Yetki Belgelerinin geçerlilik süresi 5 yıldır. Eğer yetki belgesi sahibi firma faaliyetine devam etmek istiyorsa yetki belgesini süresi içinde yenilemelidir. Süresi için yenilenmeyen yetki belgeleri ve eki belgeler iptal edilir.

Yetki Belgesi yenileme şartlarına uymayanlara verilecek cezaları Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde görmek için tıklayın.
Yetki Belgesi yenileme süreci ile ilgili ayrıntıları Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde görmek için tıklayın.

Yetki belgeniz ve eki belgelerinizin yenileme işlemi için teklif alınız:
0850 346 70 60
Yetki Belgelerinin geçerlilik süresi öncesinde yapılan yenileme işlemlerinde % 95 e varan yetki belgesi harcı yenileme indirimi yapılmaktadır. Burada önemli olan indirimden yararlanabilmek için indirim süresi içinde müracaat edilmesidir.

Yetki Belgesi Dönüşüm / Değişim

Her türlü yetki belgesinin dönüştürülmesi veya değiştirilmesi
Yetki belgeniz iptal edilmeden değiştirelim

- Yetki Belgesi alarak faaliyet gösteren bir firma yetki belgesi alma şartlarını kaybetmiş ve yerine getiremiyor ise yetki belgesi iptal olmadan yetki belgesini başka bir belgeye dönüştürebilir.
- Almış olduğunuz belge esas iştigalinizi kapsamıyor ve siz iştigalinize uygun olan belgeyi almak istiyorsunuz bu durumda daha önce almış olduğunuz yetki belgesini istediğiniz belgenin genel ve özel şartlarını sağlamanız ve aradaki fiyat farkını ödemeniz halinde değiştirebilirsiniz.

Yetki Belgesi değiştirme şartlarını Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde görmek için tıklayın.

Belge değişimi / dönüşümü için 0850 346 70 60

Yetki belgesi sahibi gerçek ve tüzel kişiler; unvan, adres, vergi numarası, ortaklık, hisse devri (halka açık sermaye şirketlerinde hamiline yazılı hisse devirleri hariç), sermaye miktarı, yönetici, acentelik sözleşmeleri ve taşıtlara ilişkin değişiklikleri, değişikliğin meydana geldiği tarihten itibaren 60 gün içinde Bakanlığa bildirmekle yükümlüdürler.

Yetki Belgelerinin değiştirilmesi şartlarını Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde görmek için tıklayın.
Yetki Belgesi yenileme ile ilgili Cezalara ulaşmak için tıklayın.

Hizmet verdiğimiz il ve ilçeler

İstanbul

Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçeliever, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sarıyer, Sancaktepe, Silivri, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu

İzmir

Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karşıyaka, Kemalpaşa, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Seferihisar, Selçuk, Torbalı, Urla, Bergama, Beydağ, Çeşme, Dikili, Karaburun, Kınık, Kiraz, Ödemiş, Tire