Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararda 18.08.2014’te değişiklik yapıldı

Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararda

18.08.2014’te değişiklik yapıldı

2014/6706 sayılı “4458 Sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” 18 Ağustos 2014’te 29092 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bu Karar ile yapılan değişikliklere T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından getirilen açıklama şöyle:

2009/15481 sayılı Kararın 4’üncü maddesinin ikinci fıkrasında yapılan değişiklikle, Gümrük Giriş Tarife Cetvelinde 89.08 tarife pozisyonunda yer alan ve kıymeti çok yüksek olan sökülecek gemilerle, suda yüzen sökülecek diğer araçlar için nihai kullanım hükümlerinin uygulanır hale getirilmesi sağlanmıştır.

Ayrıca, söz konusu taşıtlarda kullanılan aksam ve parçaya ilişkin olarak beyanda bulunulması, vergilerin ödenmesi gibi yükümlülüklerde herhangi bir değişikliğe gidilmemiş, bu tür eşyanın ithalat işlemlerinin basitleştirilmesi, bürokrasinin azaltılması ve söz konusu taşıtların arıza nedeniyle seferden alıkonulmasına ilişkin maliyetlerin azaltılması hedeflenmiştir.

Diğer taraftan, engelli kişinin vefatı halinde bu araçların varislere intikalinde gümrük vergileri açısından genel hükümlerde yer alan süreler dikkate alınarak işlemler gerçekleştirilmekte iken, söz konusu araçların varise intikalinde, varisin iradesi söz konusu olmaması göz önünde bulundurularak nedeniyle aracın devir süresine ilişkin kısıtlama kaldırılmıştır.

Ayrıca bu Karar değişikliği ile, özel tertibatlı araçların varislere intikalinde herhangi bir süre kısıtı uygulanmaksızın gümrük vergileri aranmaması ve varise intikali sonrasında da 3 yıllık süre aranmaksızın satılması veya devredilmesi mümkün hale getirilmiştir.  Özel tertibatlı aracın varis tarafından 5 yıl geçmeden engelli olmayan kişilere satışında ise gümrük vergilerinin tahsil edilmesi yönünde düzenlemeye gidilmiştir.

Hizmet verdiğimiz il ve ilçeler

İstanbul

Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçeliever, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sarıyer, Sancaktepe, Silivri, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu

İzmir

Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karşıyaka, Kemalpaşa, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Seferihisar, Selçuk, Torbalı, Urla, Bergama, Beydağ, Çeşme, Dikili, Karaburun, Kınık, Kiraz, Ödemiş, Tire