Kanun Yürürlüğe Girdi ve Staj Süreleri Kısaldı!

Kanun Yürürlüğe Girdi ve Staj Süreleri Kısaldı!

Gümrük Kanunu Staj Süreleri

28.03.2013 tarihinde kabul edilen 6455 sayılı Gümrük Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 11.04.2013 tarihinde 28615 sayılı Resmi Gazete ile yürürlüğe girdi.

Kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte uzun zamandır beklenen Gümrük Müşaviri ve Gümrük Müşavir Yardımcısı olabilmek için 4458 sayılı kanunun 227. ve 228. maddelerinde belirtilen staj sürüleri düşürüldü. Yürürlüğe giren kanunda staj süreleri ile ilgili düzenleme aşağıdaki gibi değiştirilmiş ve bu maddenin yürülük tarihi ise kanunun yayımlanma tarihi olan 11.04.2013 olarak belirtilmiştir.

MADDE 9 – 4458 sayılı Kanunun 227 nci maddesinin birinci fıkrasının (g) bendinde yer alan “üç yıl” ibaresi “bir yıl” ve 228 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “üç yıl”ibaresi “iki yıl” şeklinde değiştirilmiştir.

Staj sürelerinin kısaltılması ile Gümrük Müşavir ve Gümrük Müşavir Yardımcılığı Sınavlarına girecek aday sayılarında çok ciddi artış olacağı tahmin edilmektedir.

TUGEM Eğitim Merkezi olarak kanun yürürlüğe girmeden Mart ayında 2 adet Gümrük Müşavir Sınav Hazırlık Eğitimi ve Nisan ayında ise 2 adet Gümrük Müşavir Yardımcılığı Sınav Hazırlık Eğitimi açtık. 12 Mayıs tarihinde ise Florya' da 2. Gümrük Müşavir Yardımcılığı Eğitimini açıyoruz.

Siz de bu önemli kanun değişikliği ile birlikte belki de bu yıl açılabilecek Gümrük Müşavir veya Gümrük Müşavir Yardımcılığı sınavına başvurabilecek şansa sahipsiniz. Bu şansınızı iyi değerlendirmek için yeni açılacak programlarımıza katılabilirsiniz.

Eğitim programlarımız için aşağıdaki linki tıklayınız.


Hizmet verdiğimiz il ve ilçeler

İstanbul

Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçeliever, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sarıyer, Sancaktepe, Silivri, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu

İzmir

Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karşıyaka, Kemalpaşa, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Seferihisar, Selçuk, Torbalı, Urla, Bergama, Beydağ, Çeşme, Dikili, Karaburun, Kınık, Kiraz, Ödemiş, Tire