Ozon Tabakasını İncelten Maddelerle İlgili Yeni İhtisas Gümrüğü

Ozon Tabakasını İncelten Maddelerle İlgili Yeni İhtisas Gümrüğü

Ozon Tabakasını İncelten Maddelerle İlgili Yeni İhtisas Gümrüğü

Gümrük Müşavirliği ve Gümrük Müşavir Yardımcılığı sınavlarında yer verilen konulardan biri olan ihtisas gümrüklerine yeni bir ihtisas gümrüğü eklendi. Gümrük Müşavirliği ve GM Yardımcılığı sınavlarına hazırlananlar mutlaka incelemeli, soru olarak karşımıza çıkma ihtimali yüksek. 

9 Ağustos 2014 tarihli ve 29083 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren tebliğ ile, ozon tabakasını incelten maddelerin serbest dolaşıma giriş işlemlerini gerçekleştirmeye yetkili gümrük müdürlükleri belirlenerek sıralandı.

GÜMRÜK GENEL TEBLİĞİ

(GÜMRÜK İŞLEMLERİ)

(SERİ NO:114)

Amaç ve kapsam

MADDE 1 – (1) Bu Tebliğ, ozon tabakasını incelten maddelerin serbest dolaşıma giriş işlemlerini gerçekleştirmeye yetkili gümrük müdürlüklerinin belirlenmesi amacıyla hazırlanmıştır.

Dayanak

MADDE 2 – (1) Bu Tebliğ, 27/10/1999 tarihli ve 4458 sayılı Gümrük Kanununun 10 uncu maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.

Ozon tabakasını incelten maddeler ihtisas gümrüğü uygulaması

MADDE 3 – (1) 31/12/2013 tarihli ve 28868 sayılı 2 nci mükerrer Resmî Gazete’de yayımlanan Ozon Tabakasını İncelten Maddelerin İthaline İlişkin Tebliğ (İthalat: 2014/14)’in Ek-3 listesinde GTİP ve tanımı yer alan eşyanın serbest dolaşıma giriş işlemleri aşağıda belirtilen gümrük müdürlüklerinden yapılır.

SIRA NO   YETKİLİ GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ
1 Trakya Serbest Bölge Gümrük Müdürlüğü   
2 Ambarlı Gümrük Müdürlüğü
3 Dilovası Gümrük Müdürlüğü
4 Derince Gümrük Müdürlüğü
5 İzmir Gümrük Müdürlüğü
6 Mersin Gümrük Müdürlüğü

 

Özel ve zorunlu durumlar

MADDE 4 – (1) Gümrük ve Ticaret Bakanlığı (Gümrükler Genel Müdürlüğü) bu Tebliğin uygulanması sırasında ortaya çıkan özel ve zorunlu durumları inceleyip sonuçlandırmaya yetkilidir.

Yürürlük

MADDE 5 – (1) Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

MADDE 6 – (1) Bu Tebliğ hükümlerini Gümrük ve Ticaret Bakanı yürütür.

Hizmet verdiğimiz il ve ilçeler

İstanbul

Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçeliever, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sarıyer, Sancaktepe, Silivri, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu

İzmir

Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karşıyaka, Kemalpaşa, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Seferihisar, Selçuk, Torbalı, Urla, Bergama, Beydağ, Çeşme, Dikili, Karaburun, Kınık, Kiraz, Ödemiş, Tire