TMGD Anlaşması Nasıl Yapılacak?

TMGD Anlaşması Nasıl Yapılacak?

Bilindiği üzere; “Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Hakkında Tebliğ” 22 Mayıs 2014 tarih ve 29007 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik’ hükümlerine göre; işletmelerin Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı istihdam etme veya tehlikeli madde güvenlik danışmanından hizmet alma zorunluluğu 30/6/2015 tarihinden itibaren başlayacaktır.

Bu bağlamda, Tebliğ’in İşletmelerin sorumlulukları ve yükümlülükleri başlıklı 27 inci maddesinin beşinci fıkrasının göre, Tebliğ kapsamında faaliyet gösteren işletmeler; istihdam edeceği veya hizmet alacağı Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanları (TMGD) ile yaptığı sözleşmeyi veya sözleşmesine son verdiği kişi/kişileri 30 (otuz) gün içerisinde Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğüne bildirmekle yükümlülükleri bulunmaktadır.

TMKT, işletmelerin bu yükümlülüklerini yerine getirebilmeleri için e-devlet sistemi üzerinden bir TMGD – KATİP (Kayıt, Takip ve İzleme Programı) adı altında bir bilgisayar programı hazırlayarak tarafların kullanıma açmıştır. Bakanlıkça hazırlanan TMGD kayıt ve fesih işlemelerine ilişkin olarak hazırlanan www.turkiye.gov.tr adresinde yer alan TMGD – KATİP bilgisayar programına, işetmelerin temsile yetkilisinin veya TMGD’lerin kendilerine ait e-devlet şifrelerini kullanarak, açılan sayfa üzerinden aşağıda yer alan sıra ve yazının ekinde yer alan kullanım kılavuzu takip edilerek kayıt işlemleri gerçekleştirilebilecektir.

Firmaların aldıkları TMFB sayısına göre TMGD bulundurmaları gerekmektedir. Bir TMGD en fazla 5 TMFB ye kayıt edilebilir.

TMGD bulundurmayan TMFB ye sahip işletmelere Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkındaki Yönetmeliğinin 33 üncü maddesine aykırı hareket ederek tehlikeli madde güvenlik danışmanı çalıştırmayan işletmelere 1.101 TL idari para cezası verilecektir.

TUGEM olarak ülkemizde çevrenin, insanların ve hayvanların korunmasına katkı sağlama prensibimiz doğrultusunda, üç yıllık Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı (DGSA) tecrübemizle hem Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı hizmet kalitesini hem de Ulaştırma Bakanlığı ve IRU Academy akrediteli TMGD eğitim kalitesine kurumlarımız aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

TMGD-Katip programı kullanım kılavuzu için tıklayınız.

 

Hizmet verdiğimiz il ve ilçeler

İstanbul

Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçeliever, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sarıyer, Sancaktepe, Silivri, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu

İzmir

Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karşıyaka, Kemalpaşa, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Seferihisar, Selçuk, Torbalı, Urla, Bergama, Beydağ, Çeşme, Dikili, Karaburun, Kınık, Kiraz, Ödemiş, Tire