TMGD, IMDG, RID, SRC5, Tanker, Radyoaktif, Patlayıcı Sınavlarında HES Kodu Zorunluluğu

TMGD, IMDG, RID, SRC5, Tanker, Radyoaktif, Patlayıcı Sınavlarında HES Kodu Zorunluluğu

TMGD VE SRC5 SINAVLARI HAKKINDA DUYURU

Koronavirüs (Covid-19) salgınının yayılımın önlenmesi ve virüse maruz kalmış vakalarla temasın sınırlandırılması amacıyla, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca yapılacak SRC-5 ve TMGD sınavlarında Hayat Eve Sığar (HES) Kodu uygulaması yapılacak olup, bu kapsamda;

• e-Devlet sistemi üzerinden yapılmakta olan sınav başvurularında HES Kodunun girilmesi,
• HES kodunun geçerliliğinin sınav tarihini kapsayacak sürede olması, zorunludur.


Sınav öncesi (son bir gün içerisinde) Sağlık Bakanlığı sistemi üzerinden yapılacak toplu HES Kodu sorgulamasında, Koronavirüs (Covid-19) tanısı konmuş veya temaslı olarak “RİSKLİ” grupta görülen ve karantina altında bulunması gereken adaylar sınava alınmayacaktır.

Ancak, sınav günü “RİSKLİ” durumları “RİSKSİZ” duruma dönenler, sınav başlamadan bu durumu HES uygulamasından Sınav Bina Sorumlularına göstermeleri halinde sınava girebileceklerdir.

Ayrıca; sınavlara girecek adayların sınav binasına girişlerinde ateş ölçümü yapılacak olup, ateşi 38 derece ve üzerinde olanlar sınava alınmayacaktır.

Yukarıda sayılan nedenlerle sınava giremeyecek adaylara sınav ücreti iadesi yapılmayacak olup, bir sonraki sınava girmesi halinde sınav ücreti alınmayacaktır.

Diğer taraftan, 28 Kasım 2020 tarihinde yapılacak sınavda, Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü web sayfasında ülkemizin taraf olduğu ve güncel çevirileri yer alan uluslararası sözleşmeler dikkate alınacaktır.

DUYURULUR.

HES Kodunu Nasıl Alacağınızı Öğrenmek İçin Tıklayınız.

Hizmet verdiğimiz il ve ilçeler

İstanbul

Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçeliever, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sarıyer, Sancaktepe, Silivri, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu

İzmir

Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karşıyaka, Kemalpaşa, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Seferihisar, Selçuk, Torbalı, Urla, Bergama, Beydağ, Çeşme, Dikili, Karaburun, Kınık, Kiraz, Ödemiş, Tire