TMGD SINAV TAKVİMİ DUYURUSU

TMGD SINAV TAKVİMİ DUYURUSU

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Hakkında Tebliği çerçevesinde yapılması planlanan TMDG Sınavlarına ilişkin, sınav tarihleri ile sınav başvuru başlangıç ve başvuru bitiş tarihlerini gösteren sınav takvimi aşağıda belirtilmiştir.

Bu sınavların; Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, İstanbul (Anadolu ve Avrupa Yakası), İzmir, Samsun, Sivas ve Trabzon’da yapılması planlanmaktadır.

1) 27 ŞUBAT 2022 TMGD SINAVI İÇİN,
Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Eğitimi vermek üzere Bakanlığımızca yetkilendirilen Eğitim Merkezleri tarafından 03 Şubat 2022 günü saat 21.00’e kadar tamamlanmış eğitimlere katılanlar 08 Şubat 2022 tarihi saat 24.00’e kadar 27 Şubat 2022 tarihinde yapılacak TMGD sınavına başvuru yapabilirler. 09 Şubat 2022 tarihi saat 24.00’a kadar sınav ücretlerini yatıranlar sınava girmeye hak kazanacaktır.

2) 24 NİSAN 2022 TMGD SINAVI İÇİN,
Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Eğitimi vermek üzere Bakanlığımızca yetkilendirilen Eğitim Merkezleri tarafından 06 Nisan 2022 günü saat 21.00’e kadar tamamlanmış eğitimlere katılanlar 10 Nisan 2022 tarihi saat 24.00’e kadar 24 Nisan 2022 tarihinde yapılacak TMGD sınavına başvuru yapabilirler. 11 Nisan 2022 tarih saat 24.00’e kadar sınav ücretlerini yatıranlar sınava girmeye hak kazanacaktır.

3) 25 HAZİRAN 2022 TMGD SINAVI İÇİN,
Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Eğitimi vermek üzere Bakanlığımızca yetkilendirilen Eğitim Merkezleri tarafından 01 Haziran 2022 günü saat 21.00’e kadar tamamlanmış eğitimlere katılanlar 06 Haziran 2022 tarihi saat 24.00’e kadar 25 Haziran 2022 tarihinde yapılacak TMGD sınavına başvuru yapabilirler. 07 Haziran 2022 tarih saat 24.00’e kadar sınav ücretlerini yatıranlar sınava girmeye hak kazanacaktır.

4) 03 ARALIK 2022 TMGD SINAVI İÇİN,
Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Eğitimi vermek üzere Bakanlığımızca yetkilendirilen Eğitim Merkezleri tarafından 13 Kasım 2022 günü saat 21.00’e kadar tamamlanmış eğitimlere

katılanlar 15 Kasım 2022 tarihi saat 24.00’e kadar 03 Aralık 2022 tarihinde yapılacak TMGD sınavına başvuru yapabilirler. 16 Kasım 2022 tarih saat 24.00’e kadar sınav ücretlerini yatıranlar sınava girmeye hak kazanacaktır.

NOT:

1. Özellikle Covid 19 salgını başta olmak üzere oluşan mücbir sebeplerden dolayı Bakanlık gerektiğinde sınav tarihlerinde ve sınav türünde değişiklik yapabilir.
2. Sınava katılanlar sınav başvurusu sırasında sınav yeri için il tercihi yapacaklardır.
3. Sınav yapılacak illerde başvuru sayısı 250 kişiyi geçmediği takdirde, bu başvurular en yakın ile kaydırılacaktır. Başvuru sayısı değerlendirmesinde SRC-5 sınavı başvuru sayısı da dikkate alınacaktır.
4. Sertifikasını yenilemek üzere sınava girecek adayların, sertifika geçerlilik süresinin bitiminden önceki 1 yıl içerisinde 3 sınava girme hakkı bulunmakta olup, bu hakların kullanımında sınav takviminde belirtilen başvuru ve ücret yatırma tarihlerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

AÇIKLAMA :

1) Eğitim Merkezlerinden eğitim almış ve Bakanlığımızca eğitimi onaylanmış kişiler kendi (e-devlet) şifreleri ile www.turkiye.gov.tr adresinde bulunan “TMGD Başvuru/Güncelleme” kısmından veya TMGD eğitimi aldıkları eğitim merkezleri tarafından en son altı ay önce çekilmiş (yüz hatlarının tamamı gözükecek şekilde ve renkli) resimleri taranarak kamu.turkiye.gov.tr adresinden müracaatta bulunabilirler. Kendilerine ait resimleri taranmamış olan adaylar sınava alınmayacak olup, sınava alınmış olsalar bile sınavları geçersiz sayılacaktır.
Sınav başvuru bitiş tarihinden önce Bakanlığımız evrak kaydına giren kursiyerlerin resim düzeltme talepleri işleme alınacak olup, sınav başvuru tarihinden sonra yapılan resim düzeltme talepleri bir sonraki sınav için dikkate alınacaktır.
Eğitim kurumunun kapatılmış olması halinde sınav başvurusu yapacak kişi kendi şifresi veya herhangi bir eğitim kurumu aracılığıyla müracaat edebilecektir.
2) Sınav ücreti, sınava girecek olan şahsın T.C. kimlik numarası belirtilerek Halkbankası’na yatırılacaktır. Ayrıca, sadece sınavı kazanan kişiler T.C. kimlik numarasını belirtilerek TMGD Sertifika için 2022 yılı için belirlenecek belge ücretini Halkbankası’na yatıracaklardır.
3) Sınav müracaatında bulunmuş ancak sınav ücretini yatırmayanlar adına sınav giriş belgesi düzenlenmeyecek ve bu kişiler sınava kabul edilmeyeceklerdir.
4) Adaylar, sınav giriş belgelerini http://www.turkiye.gov.tr adresinden e-devlet şifreleri ile veya sertifikalarını aldıkları eğitim kuruluşları aracılığıyla http://kamu.turkiye.gov.tr adresinden temin edebilirler. Adaylara ayrıca posta ile sınav giriş belgesi gönderilmeyecektir. Adaylar, sınava gelirken sınav giriş belgeleri ile resimli kimlik belgelerini (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport) yanlarında bulundurmak zorundadır. Söz konusu belgeleri ibraz etmeyenler sınava giremezler.
5) Sınav ücreti hiçbir şekilde iade edilmeyecektir.
6) Bakanlığımızca 2022 yılı içerisinde yapılması planlanan TMGD sınavı, ADR ve
RID dokümanının 2021 versiyonlarına uyumlu olarak yapılacaktır. 27 Şubat 2022 tarihinde yapılacak TMGD IMDG Kod sınavı 2018 versiyonundan, diğerleri ise 2020 versiyonundan yapılacaktır.
7) TMGD sınav süresi 240 dakika olarak uygulanacaktır.

DUYURULUR.

Hizmet verdiğimiz il ve ilçeler

İstanbul

Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçeliever, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sarıyer, Sancaktepe, Silivri, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu

İzmir

Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karşıyaka, Kemalpaşa, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Seferihisar, Selçuk, Torbalı, Urla, Bergama, Beydağ, Çeşme, Dikili, Karaburun, Kınık, Kiraz, Ödemiş, Tire