TUGEM, IRU'dan Akredite İlk Özel Kuruluş Oldu

TUGEM, IRU'dan Akredite İlk Özel Kuruluş Oldu

Ülkemizin lojistik sektöründeki eğitim kalitesinin Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü'nün desteğiyle arttırma ve AB seviyesinin üzerine çıkarma çabalarımız sonuç verdi. TUGEM Ticaret Ulaştırma Gümrük Eğitim Danışmanlık Ltd. Şti.'nin verdiği eğitimlerin kalitesinin dünya çapında yüksek standarda sahip olduğu, dünyanın en büyük karayolu taşımacılığı mesleki eğitim merkezleri ağı olan IRU Akademi tarafından tescil edildi. TUGEM’in ilk etapta ÜDY-ODY Mesleki Yeterlilik eğitimleri ile ADR-SRC5 Tehlikeli Madde Taşımacılığı eğitimleri bu konuda tescil edildi. TUGEM ayrıca SRC1, 2, 3 ve 4 Sürücü Mesleki Yeterlilik ile Takograf eğitimlerini de IRU Akademi’ye akredite ettirme çalışmalarını devam ettiriyor. TUGEM bu yolla ülkemiz taşımacılık ve lojistik sektörünün AB ve dünya standartlarının üzerine çıkabilme çabalarına katkı sağlamayı hedefliyor. Bilindiği üzere, özellikle taşımacılık ve lojistik sektöründe insan kaynaklarının bilgi ve tecrübe seviyesinin öneminin büyük olması, Dünya Bankası tarafından ülkelerin lojistik performansını ölçmek için hazırlanan LPI Lojistik Performans Göstergesinin beş bileşeninden biri olmuştur. Diğer bir deyişle, ülkelerin lojistik performansları, o ülkedeki lojistik profesyonellerinin kapasiteleri ve hizmet kalitesiyle de ölçülmektedir. TUGEM olarak temel hedeflerimizden biri de ülkemizi bu endekste daha yukarılara taşımaya katkı sağlamaktır. TUGEM ayrıca KUGM tarafından ADR-SRC5 Tehlikeli Madde Taşımacılığı eğitimleri vermek üzere yetkilendirilen dördüncü eğitim kurumu oldu. TUGEM, tehlikeli madde taşımacılığı konusunda IRU Akademi tarafından akredite edilen Türkiye’nin ilk eğitim kurumudur.

IRU - Uluslararası Karayolu Taşımacılar Birliği

Tüm dünyada karayoluyla yapılan yolcu ve eşya taşımacılığı sektörlerini temsil eden küresel bir meslek örgütü olan IRU, 1948 yılında kurulmuştur.  Bugün dünyanın 74 ülkesinde faaliyet gösteren 180 ulusal meslek örgütünün en yüksek çatı kuruluşu mahiyetindedir.  

IRU Akademi

Küresel bir örgüt olan IRU Akademi, Dünya Bankası, Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu, Uluslararası Taşımacılık Forumu, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Taşımacılık Çalışanları Federasyonu'nun dahil olduğu uluslararası örgütlerin önde gelen uzmanlarından oluşan danışma komitesinin uluslararası bilinirlik ve desteğinden yararlanmaktadır.  IRU Akademi dünyanın en büyük karayolu taşımacılığı mesleki eğitim merkezleri ağıdır. Karayolu taşımacılığı çalışanlarının yeteneklerini, bilgi ve becerilerini geliştirmeye ve karayolu taşımacılığı operasyonlarının tüm ana yönlerini ele almaya odaklanan program portföyü ile önemli ölçüde büyümüştür. Dünyaca ünlü uzmanlar tarafından hazırlanan IRU Akademi programları sürekli olarak en iyi uygulamaları entegre etmek ve en son uygulanabilir uluslararası, AB ve ulusal düzenlemelerin uyumluluğunu garanti etmek için güncellenmektedir. TUGEM’in ÜDY-ODY Mesleki Yeterlilik eğitimleri ile ADR-SRC5 Tehlikeli Madde Taşıma eğitimleri akredite edilmiştir.

TUGEM  ve Mehmet Tanbaş

TUGEM  Ticaret Ulaştırma Gümrük Eğitim Danışmanlık Ltd. Şti. firmasının kurucusu Mehmet Tanbaş, taşımacılık ve lojistik sektöründe kaliteli eğitimlerin geliştirilmesi çalışmalarına UND’de Eğitimden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi olarak 2002 yılında başladı. Bu dönemde sektörün ulusal ve uluslar arası gelişim ihtiyaçlarını ve uluslararası yüksek standartlara nasıl ulaşılacağını tespit etme fırsatı buldu. UND’nin ÜDY Mesleki Yeterlilik Eğitim Programının KUGM’den önce IRU Akademi’ye akredite edilmesini sağlayarak, KUGM’nin uluslar arası standartlara uygun ÜDY-ODY Programı geliştirmesine katkı sağladı.  2006 yılında TND Türkiye Nakliyeciler Derneğinin sektörel eğitimlerini geliştirdi. 2007 yılında TUGEM’in Maltepe’deki 120 kişilik Eğitim Merkezini açmasına müteakip 4.000 in üzerinde sektörel çalışan ve yöneticinin kariyer hedeflerine ulaşmasını sağladı.  

TUGEM Hakkında Rakamlar ve Gerçekler

ÜDY-DER’in Kuruluşu

Sektörümüzdeki yöneticiler için önemli bir gelişme hakkında ilk defa sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Kurumumuz, IRU Akademi’ye akredite edilen ÜDY Mesleki Yeterlilik eğitimlerinde katılımcılara yüksek kalitede ve yararlı sektörel bilgi sunmanın yanı sıra, her dönem katılımcılarının kendi aralarında güçlü bir ilişki ağı oluşturmasına da katkı sağlamaya çalıştı. Bunun faydasını gören katılımcılarımızdan bazılarının talepleri doğrultusunda, ÜDY-DER Üst Düzey Yöneticiler Derneği kuruldu. ÜDY-DER Tedarik Zinciri yöneticilerinin bilgi ve tecrübe paylaşımlarını arttırmak suretiyle ülkemizin tedarik zinciri hizmet performansının gelişimine kurumsal olarak katkı sağlamayı hedefliyor.                 

Sektörel uzmanlar özellikle insan kaynaklarının gelişiminin lojistik sektörüne katkısının çarpan etkisinde olduğunu belirtmekteler. Bu konuda sektörümüzün geleceği için çalışan tüm paydaşların temel önceliğinin birlikte çalışarak sektörde insan kaynakları standardının yukarılara çekilmesi olduğuna inanıyoruz. Bu doğrultuda ÜDY-DER, taşımacılık ve lojistik sektöründeki dernekler ve üniversiteler başta olmak üzere tüm paydaşlarla yakın bir işbirliği içinde çalışmayı planlamaktadır. 

 

Hizmet verdiğimiz il ve ilçeler

İstanbul

Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçeliever, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sarıyer, Sancaktepe, Silivri, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu

İzmir

Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karşıyaka, Kemalpaşa, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Seferihisar, Selçuk, Torbalı, Urla, Bergama, Beydağ, Çeşme, Dikili, Karaburun, Kınık, Kiraz, Ödemiş, Tire