Uyarı Cezalarınızı Kontrol Ettiniz mi?

Uyarı Cezalarınızı Kontrol Ettiniz mi?

Cezalar

Yetki belgesi sahiplerine, Karayolu Taşıma Yönetmeliğine ilişkin sorumlu oldukları bir çok maddeye istinaden uyarı cezası verilebilmektedir. uyarı cezaları ilgili maddesine istinaden 2 ile 10 uyarı cezası olarak değişebilmektedir. İlgili uyarı cezaları yetki belgesi sahibine tebliğ edildiği tarih itibariyle 90 gün içinde yetki belgesi sahibi tarafından Bakanlığa paraya çevrilmesi için müracaat etmesi ve cezanın para karşılığını ödemesi halinde kaldırılmaktadır. Bu şekilde kaldırılmayan uyarı cezaları yetki belgesi üzerinde kalıcı hale gelmektedir. Yetki belgesi üzerinde kalıcı hale gelen uyarı cezalarının 50 adedi bulması halinde ise yetki belgesi iptal edilmektedir. Kalıcı hale gelen uyarı cezalarını kaldırmak mümkün değildir.

Bir uyarı cezasının parasal karşılığı 79 TL dir.

Yetki belgesi birleşmelerinde: birleşme öncesi yetki belgesi üzerinde bulunan kalıcı hale gelmemiş tüm uyarmalar kaldırılmadan  yeni yetki belgesi düzenlenmez ve varsa kalıcı hale gelmiş uyarmalar düzenlenen yeni yetki belgesi için aynı sayıda kalıcı uyarma olarak geçerli olur.”

Yetki belgesi yenilemelerinde: Yetki belgesi üzerinde bulunan kalıcı hale gelmemiş tüm uyarmalar kaldırılmadan ve yenilenecek yetki belgesi için bu Yönetmelikte öngörülen şartlar sağlanmadan yetki belgesi yenilenmez.  Kalıcı hale gelmiş tüm uyarmalar ise yenilenen yetki belgesi için aynı sayıda kalıcı uyarma olarak geçerli olur.

Örneğin; KTY madde 43' ün 20. bendine göre:

"Yetki belgesi sahipleri, faaliyetleriyle ilgili olarak Bakanlıkça yayımlanan tebliğlere, yönergelere ve genelgelere uymakla yükümlüdürler" aksi halde her aykırılığa ilişkin 10 uyarı cezası verilmektedir.

Hizmet verdiğimiz il ve ilçeler

İstanbul

Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçeliever, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sarıyer, Sancaktepe, Silivri, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu

İzmir

Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karşıyaka, Kemalpaşa, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Seferihisar, Selçuk, Torbalı, Urla, Bergama, Beydağ, Çeşme, Dikili, Karaburun, Kınık, Kiraz, Ödemiş, Tire