Yeni Karayolu Taşıma Yönetmeliği Yayınlandı. Kimler Nasıl Etkilenecek ?

Yeni Karayolu Taşıma Yönetmeliği Yayınlandı. Kimler Nasıl Etkilenecek ?

 

Yeni Karayolu Taşıma Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi. Bu Yönetmelikten Kimler Nasıl Etkilenecek ?

 Yeni Karayolu taşıma yönetmeliği 08.01.2018 de Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu yeni yönetmelikte bir çok konuda değişikliklik yapıldığı görülmekte .Bu değişikliklerden bir kısmı sektörde olumlu karşılanırken bir kısmıda olumsuz olarak değerlendirilmiştir. Şimdi bu değişikliklerden en önemlilerine bir göz atalım.

Daha detaylı bilgi için Yetki Belgeleri sayfamızı  yi ziyaret edebilirsiniz.

1-Birçok yetki belgesinin fiyatı %çok ciddi oranında düşürüldü örneğin R2 yetki belgesi 486.000 TL den 200.000 TL ye. Bazı yetki belgelerinin fiyatı değişmedi örneğin K2 yetki belgesi.

2-Taşıt kartlarının fiyatı arttırıldı (98 TL den 300 TL ye). Ancak taşıt kartları yenilenirken % 80 indirim yapılacak yani taşıt kartını 300 TL ye değil 60TL ye yenilemiş olacaksınız.

3-Yetki Belgesi Yenileme Oranları %5 ten %15 e yükseldi.

4-Asgari Kapasite oranları değişti.Örneğin K1 Belgesi gerçek kişide 25 tona tüzel kişide 50 tona düşürüldü.

5-Birçok Yetki Belgesinin sözleşmeli araç çalıştırma oranları değişti. Örneğin L1 yetki belgesi sahipleri Özmal araç sayısının 20 katına kadar sözleşmeli taşıt çalıştırabilirken şimdi özmal araç sayısının 10 katına kadar sözleşmeli araç çalıştırabiliyor. K2 yetki belgesine Finansal Kiralama yoluyla sözleşmeli araç çalıştırma hakkı tanındı.

6- M3 ve G4 Yetki Belgeleri kaldırıldı.Bu belgeler M2 ve G3 Belgelerinin yetkisine ilave edildi. Artık M2 yetki belgeli firmalar uluslararası kargo işletmeciliği yapabilecek.

7-Yetki Belgesi talep eden tüzel kişilere KEP adresi zorunluluğu getirildi

8-H,R,T türü yetki belgesi sahiplerine faaliyette bulunduğu her şubesi için şube yetkisi alma zorunluluğu getirildi. İlgili Firmalar şube yetkisi için belge ücretinin %5 ini ödeyecekler.

9- Bazı belgelere sahip olanlar başka bir belge almak isterlerse % 50 indirim ile belge alabilecekler.Örneğin R türü belgesi olan bir firma L2 Belgesi almak istediğinde 200.000 TL değil 100.000 TL ödeyecek.

10-Geçici durdurma ve yetki belgesi ile ilgili şartlar değiştirildi

11-A1,A2,B1,B2,D1,D2,C2,C3,K1,K3,L1,L2,N1,N2,R1,R2 Yetki Belgelerine Bakanlığın U-ETDS sistemine veri girme zorunluluğu getirildi.

 

Hizmet verdiğimiz il ve ilçeler

İstanbul

Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçeliever, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sarıyer, Sancaktepe, Silivri, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu

İzmir

Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karşıyaka, Kemalpaşa, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Seferihisar, Selçuk, Torbalı, Urla, Bergama, Beydağ, Çeşme, Dikili, Karaburun, Kınık, Kiraz, Ödemiş, Tire