14 Temmuz 2018 TMGD - ADR Sınavında Hatalı Soru Var mı?

14 Temmuz 2018 TMGD - ADR Sınavında Hatalı Soru Var mı?

Not: TUGEM Eğitim Kurumları tarafından emek verilerek  yapılan bu çalışmamız sınavlara girip de  itiraz etmeyi planlayan kişiler için yol gösterici olması amacıyla hazırlanmıştır. Buradaki bilgiler 3. kişiler tarafından ancak ilgili sayfamız link verilerek paylaşılabilir. Aksi durumda bu bir emek hırsızlığı olacağı açıktır. Bu nedenle sosyal medya veya diğer mecralarda paylaşımının sadece link verilerek yapılmasını ve bu şekilde yapılmayan paylaşımlarda gerekli uyarıyı yapmanızı rica ederiz. 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının 14 Temmuz 2018 tarihinde yapmış olduğu TMGD (ADR) soruları geçtiğimiz günlerde TMKT’ nin resmi internet sitesinde yayınlanmıştır. Sorular Eğitim Merkezimizce incelenmiş ve yayınlanan B kitapçığına göre itiraz edilebilir hatalı sorular tespit edilmiştir. Bu soruların neden iptal edilmesi gerektiğini haberimizin devamında açıkladık.  

Soruların zorluk derecesi daha önceki çıkmış sınav soruları ile paralellik göstermektedir. Bununla birlikte bu sınavda geçmiş sınavlarda sorulmuş 10 a yakın sınav sorusunun sorulduğu görülmüştür. Çıkmış sınav sorularını sitemizden çözen adaylar bu soruları sınavda kolaylıkla çözmüş olacaklardı.

Her sınav sonrası olduğu gibi 14 Temmuz 2018 TMGD- ADR sınav soruları analizi ile ilgili yaptığımız bu çalışma ile az puanla kaybeden TMGD (ADR) kursiyerlerine de fayda sağlarız ve başarı oranının tüm ülkede artmasına katkı sağlamış oluruz. 

 İTİRAZA AÇIK SORULAR ve İTİRAZ SEBEPLERİ

 

B KİTAPÇIĞI 8. SORU

UN 1486 maddesinin taşınması ile ilgili aşağıdakilerden hangileri doğrudur?

I. Söz konusu madde S1.5AN tank koduna sahip tanker ile taşınamaz.

II. Aynı sınıf maddeler ile iç ambalaj başına 5 kg aşmayan miktarlarda bir kombine ambalaj içerisinde birbirleriyle tehlikeli tepkimeye girmemeleri şartıyla beraber ambalajlanabilir.

III. Söz konusu madde ambalajlı olarak taşınacaksa azami net kütlesi 75 kg olan 6PC ambalajlama talimatına uygun kompozit ambalaj ile taşınabilir.

IV. Örtülü dökme yük konteynerinde dökme yük olarak taşınamaz.

V. Bu madde, kaplamasız veya astarsız kumaş tipi esnek IBC ile taşınabilir.

A. I, II ve III           B. I, III ve V           C. I, III ve IV           D. II, III ve V           E. III, IV ve V

 

ÇÖZÜM VE HATA AÇIKLAMASI

I- Tablo A Sütun 12 SGAV. 4.3.4.1.2 ye göre S1.5AN ile taşınabilir. Yanlış

II- Tablo A Sütun 9(b) MP10 talimatına göre birlikte ambalajlanabilir. Doğru

III- Tablo A Sütun 8 P002 talimatına göre taşınabilir. Doğru

IV- Tablo A Sütun 10 BK1, BK2 ve BK3 talimatı var. Örtülü dökme konteyner BK1 e karşılık gelmektedir. Taşınamaz dediği için yanlış

V- Tablo A Sütun 8 IBC08 talimatına göre 13L1 ile taşınabilir. Ancak bu madde de  IBC özel hükmü B3 hükmü vardır. Bu özel hükme göre "Esnek IBC'ler dışarıya toz geçirmez ve su geçirmez olmalı veya dışarıya toz geçirmez ve su geçirmez bir astar ile donatılmalıdır" demektedir. Astarsız esnek IBC ile taşınamaz. Yanlış 

HATA: Soruda doğru cevaplar sorulmuştur. Buna göre doğru cevaplar II ve III olmalıdır. Ancak şıklarda sadece II ve III seçeneklerinin yer aldığı bir şık yoktur. Bakanlık doğru cevabı "D" şıkkı olarak vermiştir. Soru hatalıdır. İptal edilmesi gerekmektedir. 

B KİTAPÇIĞI 20. SORU 

Soruda verilen paket üzerinde ki onay işareti " 4GW/Y/100/S/TR/TSE" şeklinde verilmiştir. 

ADR 6.1.3.1 (c) maddesine göre; ambalajın tasarım tipinin başarı ile test edildiği paketleme gruplarını gösteren harf ile (X,Y,Z), sıvı içermesi planlanan ambalajlar için nipi yoğunluk, katılar veya iç ambalajlar için kg cinsinden azami brüt kütle iki parçadan oluşan kod şeklinde verilmelidir. Buna göre bu ambalajın kodu "4GW/Y100/S/TR/TSE" olmalıydı.

Soru kökü hatalı olduğu için adayı ADR kitabına göre hataya sürükleyebilecek bu sorunun iptal edilmesi gerekir. 

 B KİTAPÇIĞI 26. SORU

26. Taşıma evrakına ilişkin olarak aşağıda verilen bilgilerden hangileri yanlıştır?

I. Taşıma işlemine müdahil ülkelerin yetkili makamların mutabakatları üzerine, taşınan malların taşıma işleminin başında tam olarak belirtilmeyen birden fazla alıcıya gönderilen mallar için taşıma evrakında “Delivery Sale” (“Teslimatta Satış”) kelimeleri verilebilir.

II. Farklı UN numarası taşıyan tehlikeli maddelerin her bir kaleminin toplam miktarı, tam sevkiyat adı veya geçerli olduğunda ambalajlama grubu taşıma evrakında bulunmalıdır.

III. Taşıma evrakında, taşıma ünitesi başına taşınan miktarla ilgili muafiyet uygulandığında, her bir taşıma kategorisi için toplam tehlikeli mal miktarı 1.1.3.6.3’e uygun şekilde belirtilecektir.

IV. Taşıma evrakında, taşıma işleminin tehlikeli malların taşınmasında geçerli olan kısıtlamalara tabi bir tünelden geçmeyeceği en baştan biliniyorsa, tünel kısıtlama kodunun eklenmesine gerek yoktur.

V. Taşıma evrakında bulunması gereken tüm bilgilerin belirli bir sıra ve düzende verilmesi zorunludur.

A. I, II ve III             B. I, II ve IV                    C. I, III ve IV              D. II, III ve IV                 E. II ve V

ÇÖZÜM VE HATA AÇIKLAMASI:

I- 5.4.1..1.1 (h) ye göre doğru

II- 5.4.1.1.1. (f) ye göre doğru

III- 5.4.1.1..1 (f) Not 1 e göre doğru

IV- 5.4.1.1.1. (k) ya göre doğru

V- 5.4.1.1.1 son paragrafa göre Yanlış

Soruda yanlış olan seçenekler sorulmuş Bakanlık cevabı (E) II ve V olarak vermiştir.  Yukarıdaki açıklamalara göre soruda tek yanlış seçenek vardır ve şıklar arasında Sadece V cevabı yer almadığı için sorunun doğru cevabı yoktur.

Soru iptal edilmelidir. 

SINAV İTİRAZLARI NASIL YAPILACAKTIR?

Sınav itirazları Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Hakkında Tebliğ çerçevesinde sınav sonuçlarının yayınlanmasını müteakip 10 iş gününde (İdarenin evrak birimi giriş tarihi baz alınacaktır.) Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğüne yazılı yapılacak olup, itiraz süresi 10.08.2018 tarihi mesai bitiminde sona erecektir. Mail, BİMER vb. yollarla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır. Dilekçeler "GMK Bulvarı No:128/A Maltepe/ANKARA TÜRKİYE" adresine gönderilecekti. 

Sınav sonuçlarına yapılan itirazlar, itiraz süresinin sonra ermesinden sonra değerlendirilerek, sınav sonuçlarını etkileyecek hata tespit edilmesi halinde katılımcıların sınav sonuçlarına yansıtılarak tekrar kişilere yukarıda belirtilen bildirim yolları ile iletilecektir. Ayrıca, itiraz sonucu genel değerlendirme Genel Müdürlüğünü www.tmkt.gov.tr adresinde “Sınav İtiraz Sonuç Duyurusu” olarak yayınlanacaktır. İtirazlara, ayrıca yazılı cevap verilmeyecektir.

Not: TUGEM Eğitim Kurumları tarafından emek verilerek  yapılan bu çalışmamız sınavlara girip de  itiraz etmeyi planlayan kişiler için yol gösterici olması amacıyla hazırlanmıştır. Buradaki bilgiler 3. kişiler tarafından ancak ilgili sayfamız link verilerek paylaşılabilir. Aksi durumda bu bir emek hırsızlığı olacağı açıktır. Bu nedenle sosyal medya veya diğer mecralarda paylaşımının sadece link verilerek yapılmasını ve bu şekilde yapılmayan paylaşımlarda gerekli uyarıyı yapmanızı rica ederiz. 

Hizmet verdiğimiz il ve ilçeler

İstanbul

Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçeliever, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sarıyer, Sancaktepe, Silivri, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu

İzmir

Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karşıyaka, Kemalpaşa, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Seferihisar, Selçuk, Torbalı, Urla, Bergama, Beydağ, Çeşme, Dikili, Karaburun, Kınık, Kiraz, Ödemiş, Tire