MEB'in 25 Aralık 2016 Gümrük Müşavirliği ve Müşavir Yardımcılığı Sınavı Ardından Söylenmesi Gerekenler

MEB'in 25 Aralık 2016 Gümrük Müşavirliği ve Müşavir Yardımcılığı Sınavı Ardından Söylenmesi Gerekenler

25.12.2016 Tarihli Gümrük Müşavirliği ve Müşavir Yardımcılığı Sınavı MEB tarafından yapıldı ve sorular açıklandı. Sınavın ardından çok şeyler söylenmeye başlandı. MEB'in yaptığı 201 Gümrük Müşavirliği ve Gümrük Müşavir Yardımcılığı sınavını değerlendirmek gerekirse;

Gümrük Müşavir Yardımcılığı Sınavı Açısından MEB sınavında ilk dikkat çeken husus 50 adedi aşkın sorunun Gümrük Müşavirlik Sınavı ile kelimesi kelimesine aynı olmasıdır.  Daha önceki sınavlara oranla gümrük müşavir yardımcıları açısından oldukça zor sorulardan oluşan bir sınav yapılmıştır. Ancak soruların zor olmasından önce MEB'in ve Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'nün neden böyle bir uygulamaya gittiği irdelenmelidir. Hangi mantık hem Gümrük Müşavirine hem de Gümrük Müşavir Yardımcısına bu kadar fazla aynı  soru sormayı açıklayabilir?

80 soru arasından 16 sorunun alan dışı sözel ve sayısal sorulardan oluştuğu göze alındığında diğer soruların hemen hemen tamamı Gümrük Müşavirliği yani A Karne sınav soruları ile aynı olması eleştirilecek en önemli husustur. Koskoca 2 bakanlık yılda bir yapılan sınav için 50 adet soru hazırlamaktan aciz midir sorusunu gündeme getirmektedir. Aksi durumda bu iki Bakanlık hayatlarında sadece 3 kere girebildikleri bu önemli sınava hazırlanan gümrük müşavir yardımcısı ve gümrük müşavirliği adaylarının meslekleri açısından çok önemli olan bu sınava pek önem vermediklerini düşündürecektir ki bu da mümkün değildir.

Sınavların hazırlanmasından ve uygulanmasından sorumlu olanlar sorumlu oldukları Makama 50'nin üzerinde sorunun her iki sınavda neden aynı olduğunu anlatabilecekler mi? Onlar anlatabilse bile özellikle Gümrük Müşavir Yardımcılarını mesleklerinden soğutan, girdikleri sınava inançlarını körelten bu uygulama onlara nasıl açıklanabilecek. 

Bununla birlikte Gümrük Müşavir Yardımcılığı Sayısal ve Sözel sorularının orta seviyede olduğu görülmektedir. Bu nedenle daha önceden bu alanda soru yapabilen sayısı çok az iken bu sınavda artacağını umuyorum. Bunun yanısıra her ne kadar sorular zor olarak görünse de sınava iyi hazırlanan ve sınavı iyi yöneten adaylar açısından sınav göründüğü kadar zor geçmediğini düşünüyorum. Zira her ne kadar tebliğlerden soru çıkmış olsa da ana mevzuatı ezberlemek yerine anlamış olanlar ve sayısal ile sözel soruları elinden geldiğince yapmış olanların sınavı kazanacağına inanıyorum. Bununla birlikte sınava yeterince çalışmayanın ise kesinlikle yapamayacağı kadar zordu sorular.

Gümrük Müşavirleri açısından da durum vahimdir. Zira onlar da Gümrük Müşavir Yardımcılarına sorulan soruları bilemediler ve sınavı veremediler ithamına uğramak gibi bir risk altına itilmişlerdir ki durum bu şekilde değildir. Şöyle ki;  bu sene daha önceki sınavlarda sorulmadığı kadar fazla sayıda ve detayda Tarife soruları ilk defa bu sınavda sorulmuştur. Daha önceki senelerde yapılan sınavlarda tarife detayı ikinci aşama sınavlarında çıktığından dolayı 10 adet civarındaki Tarife sorusu adaylara sürpriz olarak gelmiştir. 

Bunun yanısıra özellikle ikincil mevzuatın dip kısımlarından 10 adedin üzerinde soru sorulmuştur. Bu kadar tebliğ çalışmak ve akılda tutmak fazla da mümkün değildir. Ancak buna rağmen bu sınavı kazanan aday sayısı az olmayacaktır diye düşünüyorum. Zira yukarıdaki 20 adet sorunun haricindeki sorularda sınava iyi hazırlanan, ezber yapmak yerine konuyu anlamaya ve yorumlamaya çalışan adayların soruları yaptığına inanıyorum. Bu sınavdan çok fazla adayın kesinlikle 60 puanın üzerinde alacağını düşünüyorum.

İtiraz edilecek ve iptal edilebilecek sorular da var ancak bu sınavın kanayan yaralarından biri de bu iptal edilecek sorular olduğundan burada düşündüğüm soruları paylaşmak istemiyorum. Zira hangi sınavda sınavı yapanların hatalarını sınava girenler çekmektedir? Bu sınavlarda durum aynen böyledir. Şöyle ki; Sınavda 2 soru iptal edilse bile sınava girenler geçerli puanı alamadıkları sürece sınavı yine kazanamamaktadırlar. Zira sınavı geçme puanı bu oranda düşürülmemektedir. Örneğin 80 sorudan 58 yapan kişi sınavı kazanırken, bu sorulardan 2 adedi iptal edildiğinde eğer o soruları doğru olarak cevapladılarsa kazandıkları sınavı kaybetmiş duruma düşüyorlar. Bu iptaller o soruları yanlış yapanlara da fayda sağlamıyor. Onlar da bu sefer 69 puandan kalmıyorlar da 69,75 puandan kalıyorlar yani sınavı yine kazanamıyorlar. Bu haksız ve adaletsiz durum mutlaka düzeltilmelidir. Sınavı hazırlayanların hataları sınava girenlere yüklenmemelidir.

Şimdi nefesimizi tuttuk ve sınav sonuçlarını bekliyoruz.

 

Mehmet Tanbaş

Yetkilendirilmiş Gümrük Müşaviri, NLP Eğitmeni ve Zihin Koçu

 

 Gümrük Müşavirliği ve Müşavir Yardımcılığı Soruları için tıklayın

Gümrük Müşavirliği Ve Gümrük Müşavir Yardımcılığı Sınavında Uzmanlık ve Adalet İsteniyor

Hizmet verdiğimiz il ve ilçeler

İstanbul

Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçeliever, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sarıyer, Sancaktepe, Silivri, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu

İzmir

Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karşıyaka, Kemalpaşa, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Seferihisar, Selçuk, Torbalı, Urla, Bergama, Beydağ, Çeşme, Dikili, Karaburun, Kınık, Kiraz, Ödemiş, Tire