MEVZUAT

Bölüm 7 - Plastikler ve Mamulleri; Kauçuk ve Mamulleri

Bölüm Notları.

1.- Tamamen veya kısmen bu bölümde birbirinden farklı bir kaç maddeden oluşan ve karıştırıldıktan sonra VI. veya VII. Bölümün bir ürününü oluşturabilen takım halinde konulmuş maddeler, bileşimlerinin aşağıdaki şekillerde olması kaydıyla bu bölümlerdeki, o ürünün bulunduğu pozisyonda sınıflandırılır:

(a)    Oluşturduğu şekle göre, tekrar bir araya getirmeye gerek duyulmadan bir arada kullanılmaya mahsus olduğu açıkça belirli olmalıdır;
(b)    Birlikte ithal edilmelidir; ve
(c)    Niteliği veya miktarı itibarıyla birbirinin tamamlayıcısı olarak kabul edilebilmelidir.

2.-  39.18 veya 39.19 pozisyonlarındaki eşya hariç olmak üzere, eşyanın esas kullanımı açısından üzerlerinde tali derecede olmayan motif, oyma veya resim baskılı olan plastik maddeler, kauçuk ve bunlardan mamul eşya 49.Fasılda yer alır.

GENEL AÇIKLAMALAR

Bölüm Notu 1.

Bu not, tamamen veya kısmen VII. bölümde birbirinden farklı iki veya daha fazla maddeden oluşan takım haline konulmuş eşyanın sınıflandırılması ile ilgilidir. Bununla birlikte, bu not, karıştırıldıktan sonra VI. veya VII. bölümün bir ürününü oluşturabilen takım haline konulmuş maddeler ile sınırlıdır. Bu tür takım haline konulmuş maddeler, bileşimlerinin 1 numaralı notta ki (a) ilâ (c) bentlerindeki şekillerde olması şartıyla, o ürünün bulunduğu pozisyonda sınıflandırılır.
Şurası kayda değer ki, tamamen veya kısmen VII. bölümde birbirinden farklı iki veya daha çok maddeden oluşan takım haline konulmuş eşya, önceden karıştırılmaksızın birbirinin ardı sıra kullanılacaksa bu bölümün 1 nolu Not hükmü uyarınca hariç tutulur. Perakende satılacak şekilde hazırlanmış bu tür eşya, Tarifenin Yorumu ile ilgili Genel Kurallar (genellikle Kural 3 (b)) dikkate alınmak suretiyle sınıflandırılır; bunların perakende satılacak şekilde ambalajlanmamış olanları ayrı ayrı sınıflandırılır.

Bölüm Notu 2.

39.18 pozisyonundaki (plastikten yer, duvar ve tavan kaplamaları) ve 39.19 pozisyonundaki (plastikten kendinden yapışkan levhalar, vb.) eşyanın üzerine esas kullanımı için zaruri olmayan, sabit motifler, oymalar, resimler basılmış olsa dahi 49. Fasılda yer almazlar ve yukarıda anılan pozisyonlarda sınıflandırılırlar. Bununla birlikte, bu bölümde tanımlanan cinsten tüm diğer plastikler ve kauçuk, eğer onların üzerine yapılan basımlar esas kullanım için zaruri değilse, 49.Fasılda yer alır.

Hizmet verdiğimiz il ve ilçeler

İstanbul

Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçeliever, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sarıyer, Sancaktepe, Silivri, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu

İzmir

Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karşıyaka, Kemalpaşa, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Seferihisar, Selçuk, Torbalı, Urla, Bergama, Beydağ, Çeşme, Dikili, Karaburun, Kınık, Kiraz, Ödemiş, Tire