Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı
Hemen Başvur

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Nasıl Olunur ?

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Nedir

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Ekonomi ve sanayi geliştikçe, tehlikeli madde kullanımları da bir o kadar yaygınlaşıyor. Tehlikeli maddeler kullanılırken ve taşınırken,

belirli güvenlik koşulları çerçevesinde taşınmalı. Aksi takdirde yapılacak bir hata, can ve mal kayıplarına neden olacaktır. Peki tehlikeli

maddeleri fabrikalarda, işletmelerde kim denetlemelidir? Tabi ki Tehlikeli Madde Danışmanları denetlemeli ve oluşabilecek hataları minimize etmeli zamanla da tümden ortadan kaldırılmalıdırlar.

Hangi İşletmeler Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Bulundurmalı ?

Türkiye taraf olduğu ADR ( Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması ) ve Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik uyarınca bir yıllık süre içinde 50 ton ve üzeri faaliyette bulunan

Tehlikeli madde gönderen,

Tehlikeli madde depolayan,

Tehlikeli madde taşıyan,

Tehlikeli madde yükleyen,

Tehlikeli madde dolduran,

Tehlikeli madde boşaltan,

Tehlikeli madde alan,

Tehlikeli madde ambalajlayan ile

Tank/Konteyner İşletmeciliği faaliyetinde bulunan

işletmelerin TMGD ( Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı) görevlendirmesi zorunluluğu vardır. TMGD istihdam etmeyen firmalar bu hizmeti dışarıdan da alabilirler.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Firmada Ne İş Yapar ?

(1) Danışmanın asıl görevi, işletmenin başındaki kişinin sorumluluğu altında, yapılan işin gereklilikleri kapsamında en uygun araç ve faaliyetleri belirleyip kullanımını sağlayarak, en güvenli yolla bu faaliyetlerin yönetimini kolaylaştırmaktır.

(2) İşletme içerisindeki faaliyetler göz önüne alındığında, bir danışman başlıca aşağıdaki görevleri yapar:

a) Tehlikeli maddelerin taşınmasında uluslararası anlaşma ve sözleşme (ADR/RID) hükümlerine uyulduğunu izlemek.

 

b) Tehlikeli maddelerin ADR/RID hükümlerine göre taşınması hususunda işletmeye öneriler sunmak.

 

c) İşletmenin tehlikeli maddelerin taşınması ile ilgili yıllık faaliyet raporunu, yıl sonu itibariyle ilk üç ay içerisinde hazırlamak ve elektronik ortamında İdare’ye ibraz etmek.

 

ç) Taşınacak tehlikeli maddelerin tespiti yapılarak, bu maddeye ilişkin ADR’deki zorunluluklar ile uygunluk prosedürlerini belirlemek.

 

d) İşletmenin faaliyet konusu olan tehlikeli maddelerin taşınmasında kullanacağı taşıma araçları satın alınırken rehberlik etmek.

 

e) Tehlikeli maddelerin taşınması, yüklenmesi ve boşaltımında kullanılan teçhizatın  kontrolüyle ilgili prosedürleri belirlemek.

 

f) Ulusal ve uluslararası mevzuat  ve bunlarda yapılan değişiklikler hakkında, işletme çalışanlarına göreve yönelik eğitim vermek veya almalarını sağlamak ve bu eğitimin kayıtlarını muhafaza etmek.

 

g) Tehlikeli maddelerin taşınması, yüklenmesi veya boşaltılması sırasında bir kaza veya güvenliği etkileyecek muhtemel bir olay meydana gelmesi durumunda uygulanacak acil durum prosedürlerini belirlemek, çalışanlara bunlarla ilgili tatbikatları periyodik olarak yaptırmak ve bunların kayıtlarını tutmak.

 

ğ) Kazaların veya ciddi ihlallerin tekrar oluşmasını önleyecek tedbirlerin alınmasını sağlamak.

 

h) Alt yüklenicilerin veya üçüncü tarafların seçiminde ve çalıştırılmasında tehlikeli maddelerin taşınmasıyla ilgili mevzuatın öngördüğü özel şartların dikkate alınmasını sağlamak.

 

ı) Tehlikeli maddelerin taşınması, doldurulması veya boşaltılmasında yer alan çalışanların, operasyonel prosedürler ve talimatlar hakkında bilgiye sahip olmalarını sağlamak.

 

i) Tehlikeli malların taşınması, yüklenmesi veya boşaltılmasında muhtemel risklere karşı hazırlıklı olmak için, ilgili personelin farkındalığını artırmaya yönelik önlemler almak.

 

j) Tehlikeli maddenin sınıfına göre taşıma sırasında taşıtta bulunması gereken doküman ve güvenlik teçhizatlarının taşıma aracında bulundurulmasına yönelik talimatları oluşturmak.

 

k) ADR/RID Bölüm 1.10.3.2’de belirtilen işletme güvenlik planını hazırlayarak planın uygulanmasını sağlamak.

 

l) Faaliyetler konusunda eğitim, denetim ve kontrol dâhil yaptığı her türlü işi kayıt altına almak, bu kayıtları 5 yıl süreyle saklamak ve talep edilmesi halinde İdareye ibraz etmek.

 

m) İşletmede görevi ile ilgili yapacağı denetlemelerde; denetlenen kişi ve işlerle ilgili tarih ve saat belirterek kayıt tutmak.

 

n) Herhangi bir tehlikenin söz konusu olduğu durumlarda tehlike giderilene kadar yapılan işi durdurmak, tehlikenin giderildiği durumda da işi kendi onayı ile başlatmak ve tehlike giderilene kadar geçen süreçteki her türlü aşamayı işletmeye veya yetkili mercilere yazılı olarak bildirmek.

 

o) Taşıma aracına yüklenen yükün ADR/RID hükümlerine uygun olarak;  paketlenmesi, etiketlenmesi, işaretlenmesi ve yüklenmesiyle ilgili iş ve işlemlere ilişkin prosedürler belirlemek.

Neden TMGD Hizmet İçin TUGEM’ i Seçmeliyim.

Türkiye’nin ADR ye taraf olması ile birlikte gerek TMGD eğitimlerini veren gerekse Danışmanlık faaliyetini yürüten ilk kurumuz.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığında İngiltere standartlarını uyguluyoruz.

Sektörün önde gelen kurumlarına danışmanlık veriyoruz.

Birçok farklı sektöre TMGD danışmanlığı verdiğimiz için firmanız ihtiyaçlarını belirleme ve önlem alma konusunda çok daha hızlı aksiyon alabilme olanağımız var.

Sadece TMGD hizmeti vermiyoruz aynı zamanda TMGD Eğitimleri de vererek sektörün gelişmesine katkı sağlıyoruz.

Türkiye’nin her bölgesine TMGD hizmetini veriyoruz.

Rakiplerini yetiştiren kurumuz.

 

İletişim Formu

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı ile ilgili detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için aşağıdaki bilgileri doldurunuz. Size dönüş yapalım.

Hizmet verdiğimiz il ve ilçeler

İstanbul

Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçeliever, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sarıyer, Sancaktepe, Silivri, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu

İzmir

Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karşıyaka, Kemalpaşa, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Seferihisar, Selçuk, Torbalı, Urla, Bergama, Beydağ, Çeşme, Dikili, Karaburun, Kınık, Kiraz, Ödemiş, Tire