c%cc%a7apa-ic

Çapa Atma Tekniği Nedir? Nasıl Uygulanır?

0 129192

Başınızdan geçen bütün olaylar; görme, işitme, koklamak, tat alma ve duyma deneyimleri ve duygusal deneyimlerin tamamını veya bazılarını içerir. Çapa atma yönteminde deneyimin tamamını geri getirmek için, bu unsurlardan biri kullanılır. Çapalamayı kısaca tanımlayacak olursak; Bir şeyi diğer bir şeye bağlayarak aralarında ilişki kurmaktır. Diğer bir değişle; çapa belirli bir duyguyu veya duyu organlarını harekete geçiren, bir tür uyarıcıdır. Çapalama bize olumlu veya olumsuz hatıraları veya yaşanmış olan ruh hallerini hatırlatır. Normal hayatımızda doğal olarak çapalar olur ve bizi etkiler, ama biz bunun farkına pek varamayız. Pişmiş bir yemeğin kokusu belki size annenizin mutfağıyla ilgili deneyimlerinizi hatırlatabilir. Okunan bir istiklal marşı neticesinde, milli duygularınız kabarıp duygusallaşabilirsiniz.

Televizyon izlerken araba reklamları ile sıklıkla karşılaşabilirsiniz. İzlemiş olduğunuz reklamlarda genelde araçların teknik özellikleri ile ilgili bilgi verilmez. Markaların asıl yaptıkları insanların kendilerini başarılı, özgür ve mutlu hissetmesini sağlayan sahnelerle bağdaştırmaktır. Araba ile özgürlük, başarı ve buna benzer bağlar kuruluğunda, arabayı aldırmak daha kolay hale gelir. Biri size bir iyilik yaptığında veya yardımcı olduğunda, sizde ona bir iyilik yapmak istersiniz. Bir marka sizin duygularınızı okşadığında, o markaya olan ilginiz daha fazla artacaktır. Reklamlarda genelde yapılan, insanlara çekici gelen bir sahneye çapa atmaktır.

Öncelikle yapmanız gereken, kişisel çapalarınızı tanımaktır. Bazı çapalar negatif, bazıları da pozitif olabilir. Negatif çapaya örnek verecek olursak; küçükken şiir ezberleyemeyen bir çocuk, babasından bir tokat yiyor. Bu süre zarfınca çocuk şiir ile tokat arasında bir bağ kuruyor. Çocuk bundan sonra ki hayatında şiir kelimesini her duyduğunda tokat ile şiir arasında bir bağ kuruyor.

Çapa Atma Tekniği Nasıl Uygulanır?

  • Oturduğunuz yerden ayağa kalkarak, kendinizi güçlü ve güvende hissettiğiniz bir anınızı düşünün. Bazen böyle bir an aklınıza gelmeyebilir, o zaman zihninizde sıfırdan kurgulayabilirsiniz. Vücudunuzu tamamıyla bu güçlü fizyolojiye sokabilirsiniz.
  • Güven duyduğunuz şekilde durarak, hissin en son noktasında yumruğunuzu sıkarak kuvvetli bir şekilde evet deyin. Bir süre sonra yumruğunuzu sıkarak, tekrar güçlü bir şekilde evet deyin. Bunu 5-6 gün süreyle tekrarladığınızda, kendinizdeki gelişmeyi an ve an hissedeceksiniz.

Negatif bir çapa pozitif hale dönüşür mü? Tabi ki dönüşebilir. Negatif çapayı olumluya çevirmek de belirli yöntemlere bağlıdır. Örnek verecek olursak; eşini çok seven bir bayan, eşi balık yediği halde onunla asla balık yemiyor. Kadının çocukluğuna inildiğinde; babasının balık yemek için zorlaması ve yemeyince sinirli bir şekilde kızması sebebi ile, balıktan küçük yaşlarda soğumuştur. Bayan balığı her gördüğünde balıkla azarlama arasında bir ilişki kurmuş, dolayısıyla balık yiyemez duruma gelmiştir. Balık bayan için negatif bir çapa oluşturmuştur. Yapılacak olan durum; bayanın gözlerini kapatarak eşi ile beraber balık yemesini hayal etmesi ve bilinçaltında balıkla sevgi bağı oluşturmasıydı. Bu teknik sürekli uygulandığı takdirde, negatif çapalar ortadan kalkacaktır. Hayatı pozitif yaşamak ve daha aktif kullanmak için, sizde NLP eğitimlerinden yararlanabilirsiniz.

Kişisel Gelişiminize NLP İle Yön Verin!
tugemblog

Tüm içerikleri görüntüle tugemblog

Cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *