ody-belgesi

ODY Belgesi Nedir? Neden Alınması Gerekir?

0 28949

ODY tanımına bakacak olursak, uluslararası veya yurt içinde yolcu veya yük-eşya-kargo taşıyan firmalarda çalıştırılması gereken Orta Düzey Yöneticilerin mesleki yeterlilik belgesi diyebiliriz. Karayolları taşıma yönetmeliğine göre, yetki belgesine sahip olan firmaların, yetki belgelerinin türlerine göre mutlaka ODY mesleki yeterlilik belgesi tam olan kişileri istihdam etmeleri gerekiyor.

ODY belgesini kimler almalıdır? ODY Belgesi alındığında nasıl bir avantaja sahip olunur? Yük ve Yolcu taşımacılığı yapan firmaların yönetim kademesinde işleri organize edebilen kişilerin bu belgeyi almaları çok önemlidir. Karayolu taşımacılığında iyi bir planlaması ve kariyer hedefi olan kişiler de bu belgeyi alabilirler. Üniversite okuyan öğrencilerin okul bittikten hemen sonra hızlı bir şekilde mesleğe başlayabilmeleri için bu belgeyi almaları çok önemlidir. Üniversiteden mezun olduktan sonra, iş bulma sıkıntısı ile karşılaşan birçok öğrenci var. Bu durumun önüne geçmek için ve mezun olup hemen mesleğe adım atmak için, ODY belgesine sahip olunabilir.

ODY Mesleki Yeterlilik Belgelerinin Çeşitleri Nelerdir?

ODY1 Uluslararası Yolcu Taşımacılığı Orta Düzey Yönetici Mesleki Yeterlilik Belgesi. ODY2 Ülke içi Yolcu Taşımacılığı Orta Düzey Yönetici Mesleki Yeterlilik Belgesi. ODY3 Uluslararası Yük-Eşya Ve Kargo Taşımacılığı Orta Düzey Yönetici Mesleki Yeterlilik Belgesi. Son olarak ise ODY4 Yurtiçi Yük-Eşya Ve Kargo Taşımacılığı Orta Düzey Yönetici Mesleki Yeterlilik Belgesi alınması gereken belge çeşitleri arasında yer alıyor.

ODY3 ve Ody4 belgesini almak isteyen adaylar, Yük-Eşya ve Kargo taşımacılığında önemli bir noktaya gelebilirler. Bunun için ciddi bir mücadele vermek gerekiyor. Kargo ve taşıma işi tamamen uzmanlık gerektiren bir alandır. Zamanla yarışılan taşıma işi, aynı zamanda titizlikle de yapılması gerekir. Buradaki en önemli nokta, zaman yönetimini iyi planlayıp ekibi doğru bir şekilde koordine etmektir. ODY sınavından başarılı olmak için, eski sorulara ulaşıp çözmek gerekiyor. İyi bir kurumdan eğitim aldıktan sonra, geriye azim ve çaba devreye giriyor. Ne kadar fazla çalışır ve ne kadar fazla soru çözerseniz, belgeye o kadar hızlı ulaşabilirsiniz. Ben size özellikle bol bol online soru çözmenizi öneriyorum. Böylece hem pratiğiniz gelişecek, hem de soruları hızlı bir şekilde çözebileceksiniz.

Kimler Eğitimden Muaf Olarak ODY Belgesi Alabiliyor?

En az ilköğretim mezunuysanız, eğitiminizi tamamlayıp yapılacak mesleki yeterlilik sınavına girdiğinizde sınavdan başarılı olursanız, girmiş olduğunuz sınavın niteliğine göre ODY belgesi almaya hak kazanırsınız.

Kimler ODY eğitiminden ve sınavından muaf olurlar?

25.02.2006 yılından önce en az 3 yıl taşımacılık alanında faaliyette bulunan firma ya da firmalarda kurucu ortak, ortak, yönetim kurulu başkanı, yönetim kurulu üyesi ve genel müdür ünvanlarından birisiyle görevli veya temsil ve ilzama yetkili kişi olarak çalıştığını belgeleyenler ODY belgesini eğitime ve sınava girmeden alabilirler.

B1, C2, D1, L1, L2, M2, M3, N2, P2, R1, R2, T1 yetki belgesine sahip olan kişiler, en az bir adet üst ve orta düzey yönetici belgelerine sahip olmaları ve bun nitelikte bulunan personelleri çalıştırmaları zorunludur. A türü, B2, C3, D2, K3, M1, N1, P1, T2, T3 VE K1 yetki belgesine sahip olan kişiler en az bir adet orta düzey yönetici yeterlilik belgesine sahip olmalı ve bu belgeye sahip olan kişileri çalıştırmalıdırlar.

Ulaştırma sektöründe kariyer yapmak isteyen kişiler mutlaka ODY belgesi için başvurmalıdırlar. Buradaki ilk önemli konu yurt içinde mi, yurt dışında mı, ya da kargo taşımacılığı veya insan taşımacılığında mı uzmanlaşmaktır. Kendinize bir hedef seçtikten sonra belge için mücadelenizi başlatabilirsiniz. Belgeyi almak için kaliteli bir kurum araştırarak, ona göre eğitim almalısınız. Eğitimi düzgün alıp temeli ne kadar fazla sağlamlaştırırsanız, mesleğinizde emin adımlarla ilerleyebilirsiniz. Gelecekte belgesiz kimsenin çalışamayacağını düşünürseniz, şimdiden belgeyi alarak yerinizi sağlamlaştırmak ve çevre yapmak sizi sürekli ileri doğru taşıyacaktır.

 

ODY Eğitimi Hakkında Detaylı Bilgi Al!   ODY Eğitimine Hemen Başvur!

tugemblog

Tüm içerikleri görüntüle tugemblog

Cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *