D4 Yetki Belgesi

Hemen Başvur

D4 Belgesi Otobüsle 100 km.’ye Kadar Şehirlerarası ve İliçi Yolcu Taşımacılığı

D4 Yetki Belgesi (Otobüsle 100 km. Kadar Şehirlerarası ve İliçi Yolcu Taşımacılığı) D4 Yetki Belgesi ile İlgili Tüm Detaylar D4 Belgesi Alma Şartları

D4 Belgesi Alma Şartları sayfanın aşağısında belirtilmiştir.

Yetki Belgesine Taşıt İlavesi/Düşümü

Taşıt İlavesi ve Düşüm işlemlerinizi vaktinde yapalım ceza ödemekten kurtulun
Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre Yetki Belgesi sahibi olan firmalar araç satışı yaptıklarında sattığı araçlarını 60 gün içinde ulaştırma Bakanlığına bildirerek taşıt belgelerinden düşürmek zorundadırlar süresi içinde düşüm işleminin yapılmaması durumunda yetki belgesi sahibine 5 uyarı ( 490 TL ) ceza verilmektedir. 
Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamı cezalara ulaşmak için tıklayın.

Yetki belgesi alındıktan sonra taşıt belgelerinde kayıtlı taşıtlarının kazaya uğraması, yanması, hurdaya ayrılması veya benzer bir mücbir sebepten dolayı iş göremez duruma gelmesi halinde, bu durumu değişikliğin meydana geldiği tarihten itibaren 60 gün içinde Bakanlığa bildirirler. Bakanlığa bildirim veya söz konusu durumun Bakanlıkça tespiti halinde bu taşıtlar taşıt belgelerinden re’sen düşülür. Yetki belgesi sahibi yeni aldığı araçlarını vakit kaybetmeden yetki belgesine ilave ettirip aracına taşıt kartı çıkartmalıdır. Taşıt kartı bulundurmama durumunda 625 TL idari para cezası verilir. 
Taşıt kartı ile ilgili ayrıntılı bilgiyi Yönetmelik’te görmek için tıklayın.

Teklif almak için 0850 346  70 60

Yetki Belgesi Yenileme

% 95 indirim ile Yetki Belgenizi yeniliyoruz
Yetki Belgelerinin geçerlilik süresi 5 yıldır. Eğer yetki belgesi sahibi firma faaliyetine devam etmek istiyorsa yetki belgesini süresi içinde yenilemelidir. Süresi için yenilenmeyen yetki belgeleri ve eki belgeler iptal edilir. 
Yetki Belgesi yenileme şartlarına uymayanlara verilecek cezaları Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde görmek için tıklayın.
Yetki Belgesi yenileme süreci ile ilgili ayrıntıları Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde görmek için tıklayın.
Yetki belgeniz ve eki belgelerinizin yenileme işlemi için teklif alınız:
0850 346  70 60
Yetki Belgelerinin geçerlilik süresi öncesinde yapılan yenileme işlemlerinde % 95 e varan yetki belgesi harcı yenileme indirimi yapılmaktadır. Burada önemli olan indirimden yararlanabilmek için indirim süresi içinde müracaat edilmesidir.

Yetki Belgesi Dönüşüm / Değişim 

Her türlü yetki belgesinin dönüştürülmesi veya değiştirilmesi 
Yetki belgeniz iptal edilmeden değiştirelim 

- Yetki Belgesi alarak faaliyet gösteren bir firma yetki belgesi alma şartlarını kaybetmiş ve yerine getiremiyor ise yetki belgesi iptal olmadan yetki belgesini başka bir belgeye dönüştürebilir.
- Almış olduğunuz belge esas iştigalinizi kapsamıyor ve siz iştigalinize uygun olan belgeyi almak istiyorsunuz bu durumda daha önce almış olduğunuz yetki belgesini istediğiniz belgenin genel ve özel şartlarını sağlamanız ve aradaki fiyat farkını ödemeniz halinde değiştirebilirsiniz.
Yetki Belgesi değiştirme şartlarını Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde görmek için tıklayın.
Belge değişimi/dönüşümü için 0850 346  70 60

Yetki Belgesi Değişiklik Bildirimi

Yetki belgesi sahibi gerçek ve tüzel kişiler; unvan, adres, vergi numarası, ortaklık, hisse devri (halka açık sermaye şirketlerinde hamiline yazılı hisse devirleri hariç), sermaye miktarı, yönetici, acentelik sözleşmeleri ve taşıtlara ilişkin değişiklikleri, değişikliğin meydana geldiği tarihten itibaren 60 gün içinde Bakanlığa bildirmekle yükümlüdürler.
Yetki Belgelerinin değiştirilmesi şartlarını Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde görmek için tıklayın. 
Yetki Belgesi yenileme ile ilgili Cezalara ulaşmak için tıklayın.

D4 Yetki Belgesi Alma Şartları

D4 Yetki Belgesi kimlere verilir ?

D4 Yetki Belgesi, otobüsle 100 km. mesafeye kadar şehirlerarası ve iliçi yolcu taşımacılığı yapacaklara verilir.

D4 Yetki Belgesi Fiyatı (ücreti)

8203 TL

D4 Yetki Belgesi Yenileme Fiyatı (ücreti)

410.15 TL (D4 Yetki Belgesi Yenileme Ücreti; D4 Yetki Belgesi Ücretinin Yüzde 5 oranındadır !)

D4 Yetki Belgesi Asgari Araç Kapasite Şartı

En az 1 otobüs

D4 Yetki Belgesi Araç Kiralama Oranı Şartı

Yok

D4 Yetki Belgesi Sermaye Şartı

5000 TL

D4 Yetki Belgesi Araç Yaşı Şartı

En fazla 19 yaş

D4 Yetki Belgesi Alan / Depo (Merkez) Şartı

Yok

D4 Yetki Belgesi Alan / Depo (Şube) Şartı

Yok

D4 Yetki Belgesi İzin Durumu Şartı

Yok

D4 Yetki Belgesi Mesleki Yeterlilik Şartı

Yok

D4 Yetki Belgesi Dağıtım Elemanı Şartı

Yok

D4 Yetki Belgesi Sözleşme Yapma Şartı

Yok

D4 Yetki Belgesi Belge Özel Notu

Bu belgeye en fazla 10 otobüs eklenir ve yetki belgesi sahibin bulunduğu il plakasına sahip araçlar kayıt edilir.

D4 Yetki Belgesi Kapsamı

Taşıma mesafesine bakılmaksızın iliçi ve 100 kilometreye kadar olan şehirlerarası tarifeli ve tarifesiz olarak ticari yolcu taşımacılığı yapacaklara verilir. Sadece tarifesiz taşımacılık yapmak üzere D4 Yetki Belgesi düzenlenmez.

D4 Yetki Belgesi ile ilgili Kurallar

D4 Yetki Belgesi eki taşıt belgelerine resmi taşıt veya resmi ticari taşıtlar kaydedilmez.

D4 Yetki Belgesi ile ilgili diğer Açıklamalar

D4 Yetki Belgesi düzenlenebilmesi için; 1) İliçi taşımalarda; talep sahibinin merkezi adresinin bulunduğu ilin İl Trafik Komisyonundan alınacak D4 Yetki Belgesi düzenlenmesinin o ildeki mevcut arz/talep dengesi ve taşıma düzeni bakımından bir sakıncası olmadığına dair İl Trafik Komisyonu kararının Bakanlığa sunulması şarttır. 2) 100 kilometreye kadar şehirlerarası taşımalarda; ilgili illerin trafik komisyonlarından (bu illerden birinin veya her ikisinin il sınırları ile belediye sınırları aynı/çakışık olan bir il veya iller olması halinde ise ilgili Büyükşehir Belediyesi/Belediyeleri Ulaşım Koordinasyon Merkezi/Merkezleri UKOME’den) alınacak D4 Yetki Belgesi düzenlenmesinin o illerdeki mevcut arz/talep dengesi ve taşıma düzeni bakımından bir sakıncası olmadığına dair ilgili İl Trafik Komisyonu (veya UKOME) kararlarının Bakanlığa sunulması şarttır. 3) UKOME ve İl Trafik Komisyonu kararlarında düzenlenecek D4 Yetki Belgesi için kullandırılacak taşıma hatları ve taşıma güzergahları ile taşıt belgesine kaydedilecek taşıtların sayısı ve koltuk kapasiteleri belirtilir.

D4 Yetki Belgesi için Gerekli Evraklar

İletişim Formu

D4 Yetki Belgesi ile ilgili detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için aşağıdaki bilgileri doldurunuz. Size dönüş yapalım.

Hizmet verdiğimiz il ve ilçeler

İstanbul

Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçeliever, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sarıyer, Sancaktepe, Silivri, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu

İzmir

Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karşıyaka, Kemalpaşa, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Seferihisar, Selçuk, Torbalı, Urla, Bergama, Beydağ, Çeşme, Dikili, Karaburun, Kınık, Kiraz, Ödemiş, Tire