A2 Yetki Belgesi

A2 Belgesi Otomobille Uluslararası Yolcu Taşımacılığı

A2 Yetki Belgesi (Otomobille Uluslararası Tarifesiz Yolcu Taşımacılığı) A2 Yetki Belgesi ile İlgili Tüm Detaylar A2 Belgesi Alma Şartları

A2 Belgesi Alma Şartları sayfanın aşağısında belirtilmiştir.

A2 Yetki Belgesi alımı ve detayları için Ankara Ulaştırma Altyapı Bakanlığı hizmet vermekte olup detaylı bilgi için bu kurumla iletişime geçmeniz gerekmektedir. 0312 203 10 00 numarayı arayabilirsiniz.

A2 Yetki Belgesi alımı için zorunlu olan ÜDY-1 ve ODY-1 belgeleri için kurumumuzdan hizmet alabilirsiniz.

ÜDY-1-ODY-1 Belge alımı için detayları aşağıda vermiş olduğumuz linkten ulaşabilir aynı zamanda 0850 346 70 60 numarayı arayarak kurumumuzdan bilgi alabilirsiniz.

Bu belgeleri işletene kadar Ulaştırma Altyapı Bakanlığı Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin k bendinin 5.maddesine göre her ay 3584 TL idari para cezası uygulamaktadır. Cezalara maruz kalmadan kurumumuzla iletişime geçin.

https://www.tugem.com.tr/udy1-belgesi-ve-udy1-egitimi

 

A2 Yetki Belgesi Alma Şartları

A2 Yetki Belgesi kimlere verilir ?

A2 Yetki Belgesi, otomobille uluslararası tarifesiz yolcu taşımacılığı yapacaklara verilir.

A2 Yetki Belgesi Fiyatı (ücreti)

66399 TL

A2 Yetki Belgesi Yenileme Fiyatı (ücreti)

9959.85 TL (A2 Yetki Belgesi Yenileme Ücreti; A2 Yetki Belgesi Ücretinin Yüzde 15 oranındadır !)

A2 Yetki Belgesi Asgari Araç Kapasite Şartı

En az 5 otomobil

A2 Yetki Belgesi Araç Kiralama Oranı Şartı

Kiralık araç çalıştıramaz.

A2 Yetki Belgesi Sermaye Şartı

40.000 TL

A2 Yetki Belgesi Araç Yaşı Şartı

8 yaş

A2 Yetki Belgesi Alan / Depo (Merkez) Şartı

kullanım hakkına sahip olunan ve taşımacılık faaliyetinin yürütüleceği merkezi adresi veya varsa şubesinin bulunduğu imarlı yapı/bina/tesisin, bu işe elverişli bağımsız bir taşınmaz olması şarttır.

A2 Yetki Belgesi Alan / Depo (Şube) Şartı

A2 Yetki Belgesi İzin Durumu Şartı

Büyükşehir belediye sınırları içerisinde ilgili Ulaşım Koordinasyon Merkezi UKOME’den, diğer yerlerde ise ilgili İl Trafik Komisyonundan alınmış kararı Bakanlığa sunmaları şarttır.

A2 Yetki Belgesi Mesleki Yeterlilik Şartı

ÜDY1 ve ODY1 belgeli en az birer yönetici

A2 Yetki Belgesi Dağıtım Elemanı Şartı

Yok

A2 Yetki Belgesi Sözleşme Yapma Şartı

Yok

A2 Yetki Belgesi Belge Özel Notu

Kara sınır kapısı bulunan illerimizde faaliyette bulunmak üzere A2 yetki belgesi taleplerine ilişkin müracaatlar, Bakanlık evrak kayıt tarihi ve sırası esas alınarak değerlendirilir. Bu bend kapsamında ilk defa A2 yetki belgesi alacak gerçek ve tüzel kişilerin yetki belgesi müracaat tarihleri itibariyle, yetki belgesini kullanabilecekleri sınır kapısının bulunduğu il sınırları içinde en az bir yıl süreyle faal vergi kayıtlarının bulunması ve bu yetki belgesi kapsamındaki taşımacılık faaliyetine aynı ilde devam etmeleri şarttır. Ayrıca, her bir kara sınır kapısı için düzenlenecek yetki belgesi sayısı 12’den fazla olamaz A1 veya A2 yetki belgesi için başvuranların, (c) bendinde belirtilen taşınmazda yürütecekleri taşımacılık faaliyetinin arz/talep dengesi ve taşıma düzeni bakımından sakıncası olmadığına dair büyükşehir belediye sınırları içerisinde ilgili Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME)’nden, diğer yerlerde ise ilgili il trafik komisyonundan alınmış kararı Bakanlığa sunmaları şarttır. Ancak bir kamu kurum/kuruluşuyla yapılan geçerli bir taşıma hizmet alımı sözleşmesine sahip olanlardan A1 yetki belgesi başvurusu sırasında sözleşme süresi sonuna kadar bu şart aranmaz. Sözleşme süresinin bitiminden itibaren 90 gün içerisinde sözkonusu şartın gereği olan ilgili Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) veya ilgili il trafik komisyonu kararının Bakanlığa sunulmaması halinde bu kapsamda düzenlenen yetki belgeleri iptal edilir.

A2 Yetki Belgesi Kapsamı

Otomobille Uluslararası Tarifesiz Yolcu Taşımacılığı

A2 Yetki Belgesi ile ilgili Kurallar

Büyükşehir belediye sınırları içerisinde ilgili Ulaşım Koordinasyon Merkezi UKOME’den, diğer yerlerde ise ilgili İl Trafik Komisyonundan alınmış kararı Bakanlığa sunmaları şarttır.

A2 Yetki Belgesi ile ilgili diğer Açıklamalar

Belgeye en fazla 10 otomobil kaydedilir.

A2 Yetki Belgesi için Gerekli Evraklar

Hizmet verdiğimiz il ve ilçeler

İstanbul

Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçeliever, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sarıyer, Sancaktepe, Silivri, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu

İzmir

Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karşıyaka, Kemalpaşa, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Seferihisar, Selçuk, Torbalı, Urla, Bergama, Beydağ, Çeşme, Dikili, Karaburun, Kınık, Kiraz, Ödemiş, Tire